МГО “Дитина з майбутнім” вчергове представила Україну на щорічній зустрічі “Аутизм Європа”

5-7 травня 2023 року відбулась щорічна зустріч країн-учасниць “Аутизм Європа” в рамках загальноєвропейської кампанії з підвищення обізнаності «Побудова інклюзивного суспільства для людей з аутизмом». Традиційно Україна брала участь у цьому основному європейському заході в особі консула “Аутизм Європа” в Україні Інни Сергієнко, яка виступила з доповіддю “Аутизм та війна в Україні”. 

Головним завданням зустрічі країн-членів європейської спільноти стало представлення новітніх проєктів, направлених на покращення життя людей з особливими потребами у всіх сферах життя: освітньому, виховному, побутовому, медичному, психологічному тощо. 

Серед проєктів, успішно імплементованих європейськими організаціями, варто відзначити проєкти щодо навчання медіаторів для покращення соціальної взаємодії людей з аутизмом (YMI), навчальні модулі у рамках міжнародної програми Autism Friendly Spaces, Autism on the Line для навчання фахівців швидких служб реагування роботі з особами з аутизмом (ALLERT), Health Education for Young people with disabilities (HEDY) та інші унікальні проєкти, направлені на підвищення рівня практичного застосування знань про розлад. 

Попри надважливість розроблених заходів, запровадження новітніх знань та найкращих інтенцій у проєкти для покращення життя людей з аутизмом, значна частина часу зустрічі була присвячена Україні та українцям, які потерпають від віроломної війни і наразі потребують найбільшої підтримки та допомоги. 

Засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа” Інна Сергієнко представила презентацію “Аутизм та війна в Україні”, в якій розповіла про невпинну діяльність українських ГО, що займаються проблемами аутизму, у надскладний воєнний час та проблеми, з якими зіштовхуються в Україні та за кордоном родини дітей з аутизмом. Зокрема, “Дитина з майбутнім” в колаборації з українськими та закордонними громадськими організаціями організувала мережу інформаційної підтримки в перші ж дні війни в Україні та за кордоном, допомогу  центрам та родинам переміщеним з окупованих регіонів, надали велику кількість консультацій та підтримки через онлайн ресурси, з травня 2022 року відновили освітні та спортивні послуг для дітей та підлітків з РАС в м.Києві,  проводять безкоштовні інформаційні проєкти для батьків та фахівців, благодійні аукціони картин авторів з аутизмом, започатковали збір коштів на підтримку цих проєктів тощо. 

“На жаль, величезна кількість чудових фахівців вимушена була покинути Україну, рятуючи своє життя та життя своїх родин. Це надзвичайно важко позначилося на тих, хто систематично користувався їх послугами, адже ми розуміємо, що навіть незначні перерви у роботі можуть призвести до регресу та втрати здобутих навичок аутистами. Також значна кількість дітей з РАС були евакуйовані сім’ями заради безпеки, що призвело до втрати звичних сервісів та можливостей отримувати необхідну підтримку. Що вже говорити про реакцію дітей з особливостями розвитку на розділені родини чи звістки про втрату родичів”, – зазначає Інна Сергієнко. 

У виступі консул “Аутизм Європа” спиралася на дані нового опитування МГО “Дитина з майбутнім”. Найближчими днями результати опитування “Рік великої війни. Досвід українців з аутизмом за кордоном” будуть оприлюднені.  

Також Інна Сергієнко отримала запрошення стати членом організаційного комітета наступної конференції “Аутизм Європа”. Наразі організація бере активну участь в політиці ЄС щодо працевлаштування людей з особливими потребами, надає корегування та зауваження щодо нормотворчих актів та формування єдиних правил. І хоч імплементація зазначеного потребуватиме значних зусиль на рівні конкретних країн, це питання кропіткої роботи найближчих років є надважливим для України як майбутнього члена ЄС. 

МГО “Дитина з майбутнім” впевнена, що спільними зусиллями багатьох українських та міжнародних ГО, державних і приватних інституцій нам вдасться успішно вирішити це і багато інших питань, які стоять на порядку денному зараз і стоятимуть перед всіма нами після перемоги України.