Лікування аутизму

На питання, чи можна вилікувати аутизм, досвідчені фахівці ніколи не дадуть прямої відповіді. Якщо вам відповіли прямо, ствердно чи негативно, швидше за все, ваш співрозмовник або не зовсім, так би мовити, в темі, або вам хочуть продати чарівну таблетку від аутизму, якої в принципі не існує.

Разом з тим, не можна обійти стороною той факт, що люди, які зіткнулися з питанням аутизму, досить часто, як показує наш багаторічний досвід діяльності, запитують, як лікувати аутизм, лікується він взагалі чи ні, чи можна захворіти на аутизм і т.д., не віддаючи собі звіт, що така постановка питань сама по собі є некоректною, а, значить, не може бути визнана гідною прямим і простим «так» або «ні». Але оскільки такі питання існують, наше завдання не ігнорувати їх, а все-таки дати на них відповідь. Тим більше, що від цього можуть залежати дії батьків по відношенню до своєї дитини і доля багатьох дітей.

Чи можна вилікувати аутизм

Так ось. Аутизм, як відомо, має ще одне прийняте в світі назва, а саме – розлад аутичного спектру (РАС). За цим терміном відразу заховані два ключових поняття.

лікування аутизму

Перше з них – розлад. Саме «розлад», а не «хвороба». Люди з аутизмом не хворі, у них розлад аутичного спектру. Іншими словами, це означає, що уявлення про те, що аутисти можуть бути пацієнтами лікарні, яким варто пройти курс прийому деяких препаратів і вони чарівним чином візьмуть і вилікуються, в корені невірно, і навіть, як це прийнято в розвинених цивілізованих країнах, може бути образливо по відношенню до людей з аутизмом.

Аутизм, ще раз підкреслимо, не хвороба, а стан, з яким дитина з’являється на світ. До слова, РАС є пильним предметом вивчення в світі вже кілька десятиліть, але причини виникнення аутизму досі не визначені. Так, сьогодні існують значні прориви в сфері вивчення аутизму як явища, і цілий перелік припущень щодо причин його виникнення, але чітких відповідей, як і протоколів, в світі до сих пір немає. Ні в кого. Ось чому твердження, що причиною виникнення аутизму є щеплення, медпрепарати, спадковість, випромінювання смартфонів і – навіть! – продукти харчування – просто примітивні і неосвічені. Відповідно, виходячи з вищевказаного, ніяких чарівних таблеток, «виліковуються» аутизм, немає і бути не може. Це треба розуміти і просто прийняти як даність.

Друге ключове поняття, зашите в термін РАС, – спектр. Ось яке визначення дає цьому терміну Вікіпедія: «Спектр (лат. Spectrum« бачення ») у фізиці – розподіл значень фізичної величини, зазвичай енергії, частоти або маси». Що це означає в нашому випадку? Те, що аутизм не буває однаковий, він різний в кожному окремому випадку, це саме спектр розладів, різних за своєю якістю, проявам і підходах в коректувань. Якщо говорити про спрощеному вигляді, то цей спектр складається з ознак, що визначають ланцюжок від слабо-до функціонально індивідів з аутизмом. Звичайно, все набагато складніше, але навряд чи є сенс втомлювати вас серйозною і глибокою науковою лексикою, наше завдання – доступно пояснити основні ази, давши відповідь на питання, винесене в заголовок. Тому, як ви розумієте, наявність цілого спектру різних розладів теж не передбачає наявність якоїсь універсальної методики (або ліки, що звучить неграмотно) від аутизму.

Також треба розуміти, що кількість людей з РАС в світі зовсім не маленьке. За даними Всесвітньої Організації з Охорони Здоров’я (сайт ВООЗ https://www.who.int/ru), кожен з 160 дітей матиме РАС, яке збережеться у них і в дорослому віці. За оцінками тієї ж ВООЗ, чотири з кожних п’яти аутистів (80%), ніде не працюють, хоча і мають високий рівень логічного мислення і прекрасно проявляють себе в роботі і творчості, аналізі великих масивів даних і особливої уважності до деталей і т.д. В ізраїльській армії, наприклад, є окремий підрозділ, куди беруть тільки людей з аутизмом. Доведеним, але, на жаль, маловідомим для українського суспільства є також, наприклад, той факт, що рівень концентрації аутистів в Силіконовій Долині в США набагато вище, ніж їх частка в середньостатистичному суспільстві. Ми можемо багато говорити на цю тему, але головне, що ми хочемо донести цими прикладами, – аутистів в світі багато і вони різні.

І ось зараз, після вишепрочітанного, вам можна відповісти, що від аутизму не можна вилікується, бо він не лікується, він коригується. І для функціональних людей з аутизмом, і для нізкофункціональних, і для діток, і для дорослих в світі розроблено і успішно застосовується безліч методик, спрямованих на адаптацію людей з РАС до соціуму – їх глибоку і всебічну соціалізацію.

Ще 15 років тому громадяни України, як і раніше все населення СРСР, навіть не знало про такий термін як «аутизм». Сьогодні, завдяки відкритості кордонів і інформаційного простору, засобів комунікації, зусиллям громадських організацій, волонтерам і, звичайно, держави, ці методики успішно використовуються в Україні і дають видимі позитивні результати. При цьому, не треба бути фахівцем, щоб зрозуміти – не всі методики матимуть користь у вашому конкретному випадку, оскільки ваш випадок індивідуальний.

Вибір методик, та й взагалі будь-яких дій батьків, родичів і фахівців, щодо вашої дитини повинні робити професіонали на основі грамотної, комплексної та своєчасної діагностики. На її основі, як правило, під кожну дитину розробляється індивідуальна програма корекції, спрямована на роботу з тими РАС, які мають місце в конкретно вашому випадку.

Тоді в якому віці, в такому випадку, робити дитині діагностику на аутизм, запитаєте ви? Це окрема тема для розмови і повну відповідь на це питання ви теж знайдете на нашому сайті.

Ну і на завершення хотілося б відповісти тим, хто задається питаннями типу «чи можна захворіти на аутизм»? Ні, не можна тому, що це – вроджене розлад.

Аутисти – такі ж люди, як і всі. І, як і всі, вони різні. Так, у всіх них особливе специфічне сприйняття світу і реакції на навколо їх відбувається. Але запитайте – хіба це не стосується будь-якого нормотіпічного людини?

Аутисти є частиною будь-якого суспільство, а суспільство, якщо воно цивілізоване, разом з державою, якщо воно гуманне, має забезпечити гідне життя для всіх своїх громадян. Для всіх.