ВІТАЮ ВАС, НАШ ШАНОВНИЙ ЧИТАЧУ!


Якщо Ви зайшли на цей сайт, це означає, що слово «аутизм» стало частиною Вашого життя. У Вас є дитина чи онук, брат чи сестра, які мають цей діагноз, а можливо, аутизм пов’язаний з Вашим фахом. Я також є мамою дитини-аутиста. Я дуже добре пам’ятаю, якою я була розгубленою і як ми з чоловіком переживали крах надій та категоричне неприйняття діагнозу. Але в кожного з нас завжди є вибір, навіть коли здається, що його нема. Наші діти, незалежно від того, мають вони розлад аутистичного спектру (РАС) чи ні, приходять у цей світ, щоб змінювати нас, дорослих.

Ви можете прийняти аутизм як «покарання» і почуватися нещасними та ображеними на увесь світ, а можете сприйняти цей факт як завдання і шанс на зміни. Так, Вам доведеться багато працювати: Ви станете експертом з імунології, здорового харчування, нейрофізіології, психології, сенсорики та багатьох інших галузей науки. Хтось із вас навіть змінить професію – стане педагогом чи логопедом; хтось – відкриє центр допомоги дітям з РАС чи дитячий садок, як це зробила я; хтось – захищатиме права таких дітей. Я це знаю. Я через це пройшла.

Звичайно, є й інший шлях. Наприклад, створити дитині  гарний «ляльковий будиночок», де їй щодня буде затишно й комфортно…  Але Ви чудово знаєте, що ми живемо в непростому світі, який постійно змінюється, і чим раніше Ви підготуєте свою дитину до реального життя, тим швидше вона навчиться в ньому жити.

Діагноз моєму синові поставили в Ізраїлі у 2010 році. І там, коли йому було два з хвостиком роки, мені сказали, що він ніколи не зможе навчатися у звичайній школі. Зараз він учень 8-го класу школи з поглибленим вивченням англійської мови. Він староста класу, в якому 30 учнів, керівник кількох шкільних проєктів. Чи важко йому? Так. Важко. Чи важко мені? Так. Важко.

Дитина з аутизмом дуже по-особливому сприймає зміни. Їй непросто вибудовувати стосунки з однокласниками, вона часто стає жертвою булінгу тощо. Так, Вам доведеться навчитись розуміти свою дитину без слів. Так, Ви будете пояснювати їй те, що іншим дітям пояснювати не треба. Час від часу будуть опускатися руки, Ви будете чекати, чекати й  чекати, а потім… А потім відчувати шалене щастя від найменших досягнень Вашої дитини, тому що тільки Ви будете знати, скільки зусиль було докладено, щоб вона сказала перші «мама» й «тато», щоб відчути її ніжні обійми і батьківський спокій від її ігор з іншими дітлахами.

Усі батьки радіють успіхам своєї дитини, але радість батьків дитини з аутизмом, повірте, у мільйони разів більша. Далеко не кожній людині випадає шанс відчути таке величезне щастя. У Вас цей шанс є.

Мене часто запитують: «А що ви робили?» Відкрию секрет: Любов, Довіра, Терпіння, Розуміння і важка Праця.

Я щиро бажаю Вам і Вашим дітям здоров’я та успіху! До роботи!

З повагою

Інна СЕРГІЄНКО,

мама хлопчика з аутизмом,

засновниця МГО «Дитина з майбутнім»,

Консул Autism-Europe