Інклюзія (від слова «inclusion» – включення) – це процес, який передбачає доступність до соціального життя всіх категорій людей, незалежно від їхніх фізичних, психічних, інтелектуальних або ж інших особливостей. Йдеться, насамперед, про включення у навчання дітей з різними освітніми потребами, у тому числі – і з інвалідністю. Таким чином, вони можуть здобувати освіту нарівні зі своїми однолітками.

Основні принципи інклюзії:

  • відсутність дискримінації дітей,
  • всі можуть навчатися,
  • кожна дитина – особистість з унікальними здібностями,
  • толерантність – основа повноцінного розвитку суспільства.

що таке інклюзія

Інклюзія – це альтернатива інтернатній системі, де діти з певними потребами навчаються окремо від інших. Вона враховує індивідуальні особливості кожного учня та допомагає йому отримати необхідний багаж знань та всесторонньо розвиватися. Тому невід`ємною частиною такої форми освіти є індивідуальна програма.

Варто зазначити, що саме інклюзія є одним із принципів концепції нової української школи (НУШ).

Інклюзія – це, іншими словами, життя без бар`єрів. І цю відсутність перешкод має забезпечити саме держава. Що стосується України, то на сьогоднішній день завдяки зусиллям батьків, активістів та небайдужих представників влади вдалося досягти важливого прогресу у цьому напрямку.

Інклюзія в Україні

Станом на зараз, за інформацією колишньої першої леді Марини Порошенко, яка опікується питанням інклюзії в Україні, існує вже 600 інклюзивно-ресурсних центрів. У наступному навчальному році з`явиться ще 100.

Крім того, у звіті Кабінету міністрів, який опублікували у лютому 2020 року вказано, що у 2019/2020 роках кількість учнів, які навчаються в інклюзивних класах, збільшилася до понад 18 тисяч. Хоча раніше їх було майже на 6 тисяч менше.