Це запитання фахівцям МГО «Дитина з майбутнім» ставлять не так часто. Але оскільки гомеопатія як явище посідає у світі своє місце і Україна в цьому плані не виняток, роз’яснити свою позицію з цього питання було б доцільно.

Почнемо, напевно, здалеку, а саме з цифр, які відображають загальну картину і необхідні для розуміння основних тенденцій сучасної цивілізації в цій сфері.

Отже, гомеопатія. Світовий ринок гомеопатії та альтернативної медицини у 2018 році становив близько 69 млрд доларів США, а до 2023 року він повинен досягти більш як 199 млрд доларів. Щороку обсяг продажів альтернативних лікарських препаратів зростає на 19% (джерело: https://goo.gl/Ra9JB9).

Обсяги ринку

Вакцини. Ринок вакцин зараз оцінюється в 36,5 млрд доларів США, і в 2023 році має перевищити позначку 50 млрд доларів. Він зростає зі швидкістю 6,7% (https://bit.ly/2T9uxQc). Крім того, ринок біологічно активних добавок минулого року склав майже 124 млрд доларів, а у 2023 році він становитиме понад 205 млрд доларів. Річний коефіцієнт росту (CAGR) становить 9,6%. Ринок БАДів майже в чотири рази більший за ринок вакцин (https://goo.gl/taExtV).

При цьому загальний світовий ринок фармацевтичних препаратів оцінюється у 934,8 млрд доларів, його приріст у найближчі роки складе 5,8% (https://goo.gl/JrwqYE) і до 2025 року вийде на позначку 1,5 трлн доларів США.

Наведені дані – це величезні і вражаючі цифри, які демонструють, що частка гомеопатії в загальному «казані» посідає незначне місце, але воно стабільне і навіть має тенденцію до стійкого зростання. Іншими словами, це означає, що у світі існує частина людей, які вірять у гомеопатію і є її прихильниками та переконаними послідовниками.

Тепер з’ясуємо визначення терміна «гомеопатія». Вікіпедія наводить його досить розлогий опис, але тут обмежимося його частиною. «Гомеопатія (від грец. ὅμοιος – «подібний »і πάθος – «хвороба») – вид альтернативної медицини. У гомеопатії використовуються сильно розведені препарати, діюча речовина яких начебто викликає у здорових людей симптоми, подібні до симптомів хвороби пацієнта. Концепцію лікування за принципом «подібне виліковується подібним» (лат. similia similibus curantur) гомеопати протиставляють принципам раціональної фармакотерапії».

Тепер перейдемо до суті питання, винесеного в заголовок.

По-перше (і ми не втомлюємося це повторювати), ніяких чарівних таблеток від аутизму немає ні в традиційній, ні в альтернативній медицині. Аутизм – це не хвороба, а розлад, отже, він не лікується, а коригується. Навіть якщо вам рекомендують найкращого у світі гомеопата, який гарантує вам вилікування від аутизму якимось супердорогим гомеопатичним засобом, – вас вводять в оману, а ви можете або вірити співрозмовнику на слово, або піддавати його обіцянки розумним сумнівам. Вибір ваш, і тільки ваш.

Дослідження показують, що найчастіше до гомеопатії як до рятівного кола звертаються батьки, впевнені, що головною причиною виникнення аутизму є вакцинація дітей з метою їх імунізації. Деякі батьки прямо звинувачують вакцину MMR, діти яких після введення їм цієї вакцини відчували короткочасні схожі на аутизм погіршення: підвищення температури, тимчасову втрату слуху, запалення кишковика.

Наведений підхід досить поширений серед батьків дітей з аутизмом, і це можна зрозуміти, але завжди слід пам’ятати, що такі висновки науково не підтверджені. Ця позиція дуже близька переконаним споживачам гомеопатії, які вважають, що офіційна медицина «не лікує, а калічить», а гомеопатія вирішує проблему комплексно для всього організму, і до того ж екологічно, без хімії, що в багатьох випадках, варто визнати, відповідає дійсності. Мабуть, це і є основною передумовою існування зв’язки «аутизм–гомеопатія». Існує ще кілька чинників, які роблять зв’язку «аутизм–гомеопатія» привабливою для споживачів та випливають із самої філософії та природи гомеопатії як альтернативної медицини.

Гомеопати люблять тих людей, які чимось відрізняються, чиї симптоми дивні, унікальні й незвичні. Досить часто ми чуємо, що гомеопати, які лікують дітей з аутизмом, зосереджують свою увагу на виявленні у дитини відмінностей від інших дітей. Такі симптоми, як ходіння навшпиньки, плескання в долоні та одержимість поїздами, можуть здатися дивними і не властивими поведінці багатьох дітей, але для дітей з аутизмом, як відомо, вони є звичними. І хоча, звісно, ми завжди вітаємо виявлення індивідуальних відмінностей у дитини, але це стосується не тільки гомеопатії і тим більше не свідчить про те, що представники гомеопатії в цьому контексті є унікальними. Індивідуальний підхід до кожної дитини з аутизмом (власне, як і до кожного нормотипового індивідуума) повинен бути у всіх фахівців.

Лікування аутизму гомеопатією

лікування аутизму гомеопатією
Ще однією своєю перевагою гомеопати називають «комплексність підходу». Традиційний лікар або навіть холіст, а також лікарі деяких нетрадиційних видів лікування, як правило, будуть вирішувати кожну проблему окремо. Гомеопатичний препарат, на думку гомеопатів, може співвідноситися з усіма цими симптомами. Звісно, у батьків є вибір, і вони можуть додати щось іще, наприклад, дієту без казеїну і клейковини, дієтичні добавки, зайняти чимось дитину, спробувати лікування за допомогою сенсорної інтеграції та інші види лікування, які можуть принести користь.

Ну й неабияке значення, нарешті, має той факт, що гомеопатичні препарати самі по собі дуже смачні і дітлахи залюбки їх приймають. Отже, можна зробити висновок, що гомеопатія має право бути присутньою в житті людей з аутизмом, але, як і в інших випадках, вона є самостійним вибором відповідальних батьків і однозначно не панацеєю ні від аутизму, ні від інших проблем будь-якої людини. Загалом, фахівці з гомеопатії, можна сказати, роблять добру справу за умови, якщо ці фахівці хороші і досвідчені.

Але комплексність, різнобічність і регулярність дій, повторимося, – найефективніший засіб для корекції аутизму. З гомеопатією чи без неї.