«Моєму синові поставили розлад аутистичного спектра. Як грім серед ясного неба, але довелося взяти себе в руки. Порекомендували біоакустичну корекцію як передовий терапевтичний метод. Медичної термінології лікаря я не зрозуміла, деякі батьки «особливих» дітей запевняють, що це чергова «викачка» грошей зі зневірених людей, а в інтернеті дуже багато суперечливої інформації. Як бути та кому вірити? Що таке БАК насправді та чи дійсно це ефективний інструмент лікування аутизму?»

Аутизм – розлад генетичний, тому невиліковний. Але сучасна медицина пропонує широкий спектр інструментів, які допомагають якщо не позбутися, то максимально компенсувати стан дитини. Серед новітніх методів – біоакустична корекція (БАК). Цей інструмент лідирує серед допоміжних методик через простоту, доступність та ефективність. 

Що таке біоакустична корекція (БАК)

Біоакустична корекція – унікальний метод впливу на головний мозок, який об’єднав у собі інструментарій нейротерапії, біоуправління та музичної терапії. БАК призначений для осіб, що страждають на широкий спектр захворювань центральної нервової системи, серцево-судинних патологій, психосоматичних розладів, посттравматичних відхилень, органічних уражень головного мозку. Технологія добре презентувала себе для лікування та профілактики як дітей, так і дорослих. 

Всі процеси в організмі керуються головним мозком. При порушеннях розвитку або травмах деякі ділянки «гальмують», що виражається у вигляді різних патологій – наприклад, РАС. Діти з розладами аутистичного спектра страждають затримкою психофізичного, мовного, поведінкового розвитку, що вимагає комплексної терапії відповідними заходами. Тому біоакустична корекція – «те, що доктор прописав». Метод базується на комплексній дії звукових сигналів на мозок дитини і нервову систему, що сприяє швидкому відновленню нейронних зв’язків і саморегуляції головного мозку. 

Показання для застосування БАК:

  • порушення мовного розвитку різної етіології: алалія, дизартрія, заїкання, дислексія і т.д.;
  • порушення психічного розвитку: розлади аутистичного спектра, розумова відсталість і т.д.;
  • відставання у школі;
  • синдром дефіциту уваги та гіперактивності – у дитини підвищується рівень самоконтролю та знижується імпульсивність;
  • посттравматичний синдром;
  • неврози та больові синдроми, депресія, синдром хронічної втоми, мігрені;
  • енурез, тики, нав’язливі рухи;
  • відновлення психофізіологічного статусу головного мозку після травм;
  • лікування абстинентного синдрому у нарко- та алкозалежних пацієнтів;
  • порушення сну, харчової поведінки (психосоматика), стреси – після сеансів «прокидаються» природні біоритми людини;
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту та патології внутрішніх органів (виразка, гастрит, коліт, синдром подразненого кишківника, запори);
  • атопічний дерматит, бронхіальна астма, судоми;
  • синдром Туретта;
  • дитячий церебральний параліч (ДЦП);
  • епілепсія (тільки за призначенням лікаря!);
  • відновлення після інсультів, інфарктів і т.д.;
  • нормалізація артеріального тиску;
  • загальне зміцнення організму, підготовка спортсменів до змагань, дітей до іспитів.

Методика біоакустичної корекції

За допомогою спеціального програмно-апаратного комплексу електричні сигнали мозку перетворюються на звук. Тобто, пацієнт під час сеансу буквально слухає як працює власний мозок. В процесі прослуховування такої «музики» патологічні процеси та дефекти розвитку усуваються, про що свідчать дані енцефалограми в режимі реального часу. 

У цьому основна відмінність між біоакустичною корекцією і сеансами Томатіса, адже в процесі останніх пацієнт прослуховує раніше записаний звук, джерелом якого сам не є. Хоча цей інструмент за ефективністю нічим не поступається БАК. Також метод Томатіс, курси якого проводять в дитячому садку «Дитина з майбутнім», допомагають створити компенсаторні та «обхідні» механізми в головному мозку, що дозволяє дитині при наявності патологій навчитися використовувати альтернативні сили організму в мисленні, мові, діяльності. Біоакустична корекція ж спрямована на безпосереднє відновлення уражених ділянок мозку, які в результаті лікування починають «працювати» як потрібно. 

Біоакустична корекція проводиться курсами – від 7 до 15 сеансів. Тривалість кожного заняття – від 20 до 30 хвилин, що не втомлює дитину. Загальна кількість необхідних сеансів визначається станом конкретної дитини, але перші «зрушення» видно вже після перших занять. Тому медики рекомендують проходити кілька курсів біоакустичної корекції на рік. При цьому важливо пам’ятати, що досягнуті результати нікуди з часом не подінуться – якщо вже ефект є, то він закріплюється назавжди. 

Малюка розташовують на кріслі або канапі (часто діти настільки розслаблюються, що мимоволі засинають), встановлюють датчики для фіксації на ЕЕГ. Потім надягають навушники та вмикають «музику мозку». Під час сеансу дитині дозволяється гратися у спокійні ігри, малювати або ліпити – активність дрібної моторики тільки посилить вплив БАК. При цьому звуковий сигнал на сеансі біоакустичної корекції добре сприймається і не дратує, що особливо важливо для дітей з аутизмом з їх сенсорними особливостями. 

Переваги біоакустичної корекції:

  • підвищення показників з першого заняття і запуск процесів саморегуляції, що сприяє закріпленню результатів надовго;
  • мобілізація всіх сил організму за короткий проміжок часу, підвищення імунного відгуку;
  • застосування методики для широкого спектра захворювань і розладів – «універсальна диво-таблетка» з 25-річним стажем і доведеною ефективністю у 85% випадків (наприклад, вираженість симптоматики при синдромі дефіциту уваги та гіперактивності зменшується у 2-2,5 рази);
  • немає обмежень за віком, гарна переносність пацієнтами;
  • метод посилює вплив інших терапевтичних технік та медикаментів, що прискорює процес лікування;
  • неінвазивність, нефармакологічність, нетоксичність;
  • безпека: під час сеансу пацієнтові комфортно, не викликає звикання, не потрібен час на адаптацію, не буває побічних ефектів (за винятком короткого списку протипоказань);
  • звуковий сигнал «лагодить» мозок в місці «поломки» безпосередньо, а не опосередковано;
  • вимірність результатів: зміни в процесі терапії відразу видно на ЕЕГ;
  • індивідуальна методика лікування, адже звук роботи мозку унікальний у кожної людини; 
  • відносна дешевість курсу в порівнянні з іншими методами;
  • простота: під час сеансу можна займатися іншими справами, а також прийти всією сім’єю, де кожен отримає користь.

Таким чином, БАК не тільки значно покращує стан пацієнта, але є абсолютно безпечною, перетворюючи лікувальну процедуру на захопливе проведення часу. Це вкрай важливо для дітей з РАС, адже терапія подібних станів – справа комплексна, а результати важко переоцінити. 

Біоакустична корекція при аутизмі

Чого варто очікувати від БАК при аутизмі? Біоакустична корекція дітей з аутизмом сприяє:

  1. Підвищенню когнітивних функцій головного мозку, внаслідок чого у дитини прокидається інтерес до навколишнього світу, дорослих і дітей. Після курсу БАК малюки з радістю пізнають світ, відгукуються на його сигнали, спілкуються з однолітками. 
  2. Малюка захоплюють ігри – як на самоті, так і з однолітками. Якщо раніше дитина, здавалося, живе у власному світі, то після сеансів прокидається соціальна зацікавленість, бажання співпрацювати та спілкуватися з оточенням. 
  3. Поліпшуються моторні показники – дрібна й крупна моторика розвиваються динамічніше. Діти з РАС швидше розвиваються фізично і наздоганяють нормотипових однолітків. 
  4. Поліпшується пам’ять, увага, концентрація, що сприяє кращій здатності до навчання у школі та адаптації у дитячому садку. Дитина з аутизмом починає чути та сприймати прохання, завдання, розуміти та відтворювати почуте, концентруватися на виконанні завдання. 
  5. Знижується рівень тривожності, захисні сили організму і психіки активізуються, що позитивно впливає на адаптацію у соціальній групі (садочку чи школі). 
  6. Дитина спокійніше реагує на сенсорні подразники – звук, світло, дотики. Також в результаті БАК нормалізується сон і апетит дитини, знижується харчова вибірковість.
  7. Зменшення стереотипій, усунення компульсивної та ритуальної поведінки, а також агресивної поведінки як у вигляді аутоагресії, так і щодо оточення. 
  8. Біоакустична корекція при аутизмі допомагає швидше опанувати мову, а темп поповнення словникового запасу мало чим поступається рівню нормотипових дітей. 

Важливо пам’ятати, що біоакустична корекція – це вплив як на психіку, так і на фізику організму. Тому після курсу БАК діти з аутизмом не тільки стають спокійнішими та прихильнішими, припиняються істерики та тривожність, а й покращують фізичні показники – витривалість, силу, здатність до фізичних навантажень відповідно до віку. 

Батькам слід пам’ятати: при аутизмі теза «чим раніше, тим краще» працює завжди. На думку директора дитячого садка «Дитина з майбутнім» Наталії Стручек, будь-яка корекція ефективна і доцільна, якщо своєчасна. Так, якщо розвитком мови з дитиною до 8 років не займалися, то шансів заговорити після курсу біоакустичної корекції немає. Однак при комплексному підході (психологічному, логопедичному, фізичному і т.д.) до терапії розлади у ранньому віці додаткові методики типу БАК або Томатіс здатні значно посилити ефект. 

Попри простоту виконання процедури та безпеку методу, є ряд обмежень, при яких біоакустична корекція протипоказана. До таких станів відносяться:

  • інфекційні захворювання у стадії загострення, підвищена температура тіла;
  • післяопераційний період;
  • гіпертонічний криз;
  • гострі травми голови, пошкодження, захворювання головного і спинного мозку; 
  • кровотечі;
  • інфаркти та інсульти в гострій стадії;
  • епілепсія (сеанси БАК призначаються тільки після консультації лікаря). 

Перелік випадків, коли не можна проводити БАК, невеликий. В основному, не рекомендується здійснювати сеанси на гострих стадіях різних захворювань, однак перед курсом в будь-якому випадку необхідна консультація з лікарем, щоб виключити протипоказання. 

БАК дозволяє поліпшити стан при багатьох захворюваннях і патологічних процесах. Однак слід пам’ятати, що цей метод при серйозних порушеннях не є панацеєю, а лише допоміжним інструментом і за призначенням лікаря, щоб уникнути погіршення стану. Панкреатит або аутизм БАК не вилікує, проте значно поліпшить стан в комплексі з медикаментозними призначеннями лікаря. 

Іноді біоакустичну корекцію призначають і в якості монотерапії, але тільки при легких станах. Наприклад, при високофункціональному аутизмі без супутніх захворювань і високій соціальній адаптованості. Тим більше, що вартість сеансу відносно невисока. Ціна залежить від регіону проживання і коливається від 400 до 700 гривень за один раз (при цьому за весь курс вартість істотно нижче). 

Пропозицій по БАК в Україні безліч – процедуру проводять медики приватних клінік і розвивальних центрів. Головне, що батькам «особливих» дітей важливо зробити перед прийняттям рішення: підтвердити відсутність протипоказань до проведення біоакустичної корекції, щоб не нашкодити малюкові.