Найскладнішим для людей з аутизмом є соціалізація, над якою батьки дитини з цим діагнозом мають працювати з раннього віку. hromadske розповідає три дуже різні історії про власний досвід людей з аутизмом та їхніх рідних.

«Як зробити Мішу»: історія соціалізованого підлітка з аутизмом

Аутизм у Міші Сергієнка діагностували, коли хлопцю було два роки. Його мама Інна нічого не знала про такий розлад. Жінці допоміг співпрацівник з Канади, який теж виховує дитину з аутизмом. Він розповів, що з цим діагнозом можна жити й працювати. Після цього Інна відкрила дитячий садок «Дитина з майбутнім» і почала займатися громадською діяльністю.

Зараз Міші 13 років. Він ходить у 8 клас до звичайної загальноосвітньої школи. «Ми завжди його тримали з іншими дітьми. Так, він не розмовляв, іноді дивно поводився, але ми його не ізолювали. У 4 класі було цькування сильне, але потім діти вибачились за все», — згадує мама.

Під час однієї з лекцій про аутизм хтось запитав: «Як зробити Мішу Сергієнка?», тож Інна створила хештег #ЯкЗробитиМішу (ориг. #КакСделатьМишу) у Facebook, де розповідає історії про соціалізацію Міші та дає поради батькам, як краще розуміти дітей з аутизмом.

«Може, в раю донька скаже “дякую”», — мама дівчини з аутизмом

Любі Щибрик — 35 років, вона одна з перших в Україні, хто отримав діагноз «аутизм». Тоді, ще в Радянському Союзі, лікарі не знали такого діагнозу, але батькам вдалося виїхати в Лондон і там їм розповіли про аутизм. На дев’ятий день народження доньки мама Марія зареєструвала «Спеціальну Школу-Життя». Такий подарунок вона зробила для Люби, щоб та могла навчатися та мати друзів. Зараз школу відвідують близько півсотні дітей та дорослих з важкими формами аутизму, де вони проходять реабілітацію.

Марія розповідає, що мета школи — дати «найважчим» дітям можливість соціалізуватись.

Раніше Марія працювала вчителькою у звичайній школі, але з появою доньки своє життя присвятила «Школі-Життю». Жінка каже: «Якщо не тут, то, може, в раю донька скаже: «Мамо, дякую тобі».

Що зі мною «не так»: історія Біла Петерса

Американець Біл Петерс у дитинстві знав, що з ним щось «не так»: люди шепотіли в нього за спиною, витріщалися та не дозволяли іншим дітям гратися з ним. Хлопця прозивали «дивним».

Від мами і спеціалістів Біл дізнався про свій діагноз пізніше, коли йому було 8.

Зараз чоловікові 37, він повністю адаптований до соціального життя. Два роки тому Біл приїхав в Україну. Він зустрічався з батьками, які мають дітей з аутизмом, консультував їх, пояснював, як розуміти дитину та що робити для її соціалізації.

Дослідження із вибіркою 657 тисяч дітей спростувало зв’язок вакцини від кору з аутизмом

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 1 дитина зі 160 страждає розладом аутистичного спектру. В Україні зареєстровано понад 7 тисяч таких дітей (7 491 у 2017 році). Аутизм (розлади аутистичного спектру, РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

Розлади аутистичного спектру починаються в дитинстві, проте зберігаються у підлітковому й дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя. Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

https://hromadske.ua/posts/tri-istoriyi-lyudej-z-autizmom