13-й Міжнародний конгрес “Аутизм Європа” у Кракові відкрила Україна

Україна відкрила 13-й Міжнародний конгрес “Аутизм Європа” під гаслом “Щаслива подорож життям”, який проходить цьогоріч у Польщі (м. Краків) з 7 по 9 жовтня 2022 року. Організатор 13-го Міжнародного конгресу – член “Аутизм Європа” Fundacja JiM. Захід проходить у гібридному форматі – офлайн і онлайн. Честь вступного слова отримала директорка ГО “Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму “Дитина з майбутнім” Ірина Сергієнко. Вона привітала учасників, побажала плідної роботи заради всіх дітей світу та закликала ще більше підтримувати та допомагати Україні у боротьбі з російським агресором. 

“Я ніколи й подумати не могла, що мені у 21 сторіччі доведеться так несамовито бажати миру, як його бажали наші дідусі й бабусі, не розповідаючи нам про жахіття війни. Ціна, яку платить мій народ, величезна. Але ми боремось і ми переможемо. Світло переможе пітьму. Добро не може не перемогти зло. Справедливість має бути незвороною, а свобода – непохитною. Зі свого боку ми як громадська організація робимо, що можемо. Звичайно, цього недостатньо. І щоранку прокидаєшся і хочеться більше, більше, більше. Я сьогодні прокинулась з усвідомленням того, що разом з вами тут, у Кракові, ми й зробимо це “більше”. 

Обрана тема Конгресу має на меті підкреслити, що аутизм – це подорож довжиною в життя, і важливо зосереджуватись на комфорті, благополуччі та добробуті кожної людини з РАС та суспільства в цілому. 

Програма заходу спрямована на різноманітність та інклюзивність, зосереджуючись на висвітленні різних точок зору: 

 • дослідження або практики в області аутизму;
 • приклади кращих практик у сфері аутизму;
 • особистий досвід та ініціативи.

У коло ключових питань, які обговорюватимуться європейськими фахівцями на Міжнародному конгресі, включено:

 1. Діагностика у перші роки та підтримка при початкових труднощах.
 2. Перегляд доказової бази для підтримки раннього розвитку спілкування.
 3. Огляд досліджень і практичні рекомендації щодо діагностики дорослих.
 4. Найкращий досвід роботи з аутичними дорослими з високими потребами в підтримці.
 5. Результати для дорослих у спектрі: чия це якість життя взагалі?
 6. Побудова здорового способу життя: перспектива на все життя.
 7. Краще психічне здоров’я та благополуччя людей з аутизмом та їхніх родин.
 8. Яке майбутнє телемедицини в службах аутизму?
 9. Огляд доказів: як створити належне середовище для учнів з аутизмом у школі.
 10. Побудова позитивних стосунків з однолітками в школах.
 11. Як ми підтримуємо сім’ї, маргіналізовані через етнічну приналежність, культуру, мову чи фінанси?
 12. Гендерна ідентичність і аутизм.
 13. Когнітивна нейронаука – де ми зараз і куди ми йдемо?
 14. Сенсорні відмінності – мозок, поведінка та управління.

Ірина Сергієнко представить учасникам  доповідь “Україна: надання допомоги під час війни”. Основну увагу буде приділено трагічному досвіду максимального звуження можливостей допомагати аутистам як до початку війни,  та особливо шляхам виправлення ситуації, яка склалася в Україні. Зокрема, відновлення втрачених зв’язків за допомогою волонтерів, навчальних програм для фахівців, інструментів допомоги дітям з аутизмом для батьків тощо. 

Дарія Орлова, доросла українка аутист та мати хлопчика з аутизмом, виступить з доповіддю “Життя аутиста під час війни: від аутистки та мами дитини з аутизмом”, розказавши власну історію переживань. Дарія поділиться  унікальним досвідом війни з європейськими колегами. Громадська діячка розповість про внутрішні переживання людини з аутизмом, яка стикнулася з жахіттям війни, про регрес та психологічні проблеми як результат стресу, про труднощі дитячого сприйняття війни та можливості допомоги своїй дитині та дорослим. 

«Аутизм Європа» – міжнародна асоціація, діяльність якої спрямована на адвокацію прав людей з аутизмом, допомогу поліпшити якість їх життя та підвищення рівня обізнаності про розлад у суспільстві. “Аутизм Європа” забезпечує зв’язок між близько 90 організаціями-членами з 30 європейських країн і представляє близько 7 мільйонів людей по всій Європі. Асоціація виступає  постійним партнером України у розбудові системи допомоги аутистам. Консулом «Аутизм Європа» в Україні виступає Інна Сергієнко, засновниця фонду  допомоги дітям з аутизмом «Дитина з майбутнім», мама хлопчика з аутизмом.