Навчаємось разом з “Аутизм-Європа”: терміни про аутизм, вживання яких варто уникати

Аутизм-Європа діє за принципом поваги до різномаїття, вважаючи, що важливо користуватися мовою, якою людям комфортно спілкуватися. Однак є деякі терміни, які можуть викликати образу, і вживання яких бажано уникати.

У 2016 році Національне аутистичне товариство (NAS), Королівський коледж лікарів загальної практики та Інститут освіти UCL провели у Великобританії опитування людей, пов’язаних з аутизмом, щоб поцікавитися вподобаннями щодо використання термінів мови. Серед дорослих британських аутистів найпопулярнішим терміном був термін «аутист». Найбільш улюбленим терміном серед дорослих, сімей та професіоналів-аутистів були «люди зі спектром аутизму».

В рамках самого Аутизм-Європа, щоб показати цей відгук з Великобританії та забезпечити перевагу серед носіїв інших європейських мов перед терміном «особа з аутизмом» та для того, щоб дотримуватись Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права людей з інвалідністю, яка всюди використовує мову рідної особи, усі три вищезазначені терміни використовуються як взаємозамінні у нашому спілкуванні.

Деякі люди називають себе та один одного аутистом/-ткою/аспі. Попри те, що ми погоджуємося з тим, що люди можуть побажати таким чином звертатися до себе та один до одного, це часто є менш прийнятним, коли ці звернення використовують «нормотипові» особи.

Отже, терміни/вирази, які можуть викликати образу:

  1. Страждає або є жертвою аутизму.

Подумайте про те, аби замість цього вислову використати такі терміни:

– є аутистом;

– знаходиться в спектрі аутизму;

– має аутизм / розлад спектру аутизму (ASD) / стан спектру аутизму (ASC) (Примітка: Термін ASD широко використовується багатьма фахівцями, можливо, ви віддасте перевагу використанню терміну “стан аутистичного спектра” або “в спектрі аутизму”) тому що це дозволяє уникнути негативних підтекстів «розладу».)

  1. Дитячий аутизм.
  2. «Синдром Аспергера – рідкісна/ легка форма аутизму».
  3. «Аутизм – це хвороба»: подумайте про те, щоб замість цього використати:

аутизм – це розлад;

аутизм – це стан.

5. Відсталі/ розумово відсталі: ці терміни вважаються принизливими та образливими.

Спробуйте замість цього використати такі терміни (де доцільно):

– люди з труднощами навчання;

– люди з порушеннями розвитку;

– люди з порушеннями розумового розвитку.

  1. Діти/дорослі, які нормально розвиваються. Подумайте про те, щоб замість цього використати такі терміни:

– нейротипові (Примітка: Цей термін використовується лише в спільноті з аутизмом, тому може не застосовуватися, наприклад, у популярній пресі.);

– діти/дорослі зі звичайним розвитком.