30 березня 2025 року в Запорізькому академічному обласному театрі молоді відбулась унікальна двогодинна прем’єра психологічного трилера “Загадкове нічне вбивство собаки”, де головну роль зіграв 13-річний підліток з аутизмом з тимчасово окупованого Бердянська – український “пікассо” Максим Бровченко. Постанова відбулась за відомою на весь світ п’єсою Саймона Стівенса, написаною за романом Марка Хеддона у виконанні режисера-постановника Геннадія Фортуса.
Ця вистава претендує на роль надзвичайного явища в українській театральній культурі та світовій арені. Річ у тім, що нічого подібного глядач досі не мав змоги побачити, адже хлопець став чи не першим актором з розладом аутистичного спектра, який дві години поспіль (з перервою лише на 15 хвилин) блискуче виступав на сцені, виконавши головний задум режисера та підкоривши серця глядачів, які без перебільшення плакали протягом спектаклю та здійнялися оваціями наприкінці.
“Нічне вбивство собаки” – складна та зворушлива історія, головним героєм якої є 15-річний аутист Крістофер, якого зіграв Максим.
Юнак розслідує вбивство сусідської собаки, в якому його і звинувачують. Під час розслідування Крістофер знайомиться зі своїми сусідами та дізнається багато сімейних таємниць, іноді шокуючих, але в результаті все ж допомагає дорослим навчитися найголовнішого – любити. Попри всі випробування, нерозуміння та неприйняття суспільством світу аутистів, Крістофер долає всі труднощі та складає на відмінно іспит з усього курсу математики.
Сам Максим після вистави ділиться враженнями:
“Попри хвилювання все вийшло! Дякую всьому колективу Театра. Дякую Геннадію Вадимовичу. Дякую всім, хто в мене повірив! Дякую всім”
Майже всі репетиції вистави проходили під обстрілами, адже прифронтове місто Запоріжжя весь час тероризують російські нелюди. Мама Максима Оксана зізналася, що спочатку мала сумніви щодо того чи впорається її син, чи витримає важку двоактову п’єсу в таких умовах. Але потім побачила, що у Макса все виходить і у акторів все виходить. “Історія почалась два роки тому х ліхтарів у театрі. Раніше Макс дивився спектаклі фрагментарно, не міг витримати всю виставу. І більшість часу дивився на ліхтарі. Пройшло два роки і в житті Макса все змінилося. Він – особистість, як кожна інша людина – незалежно від того нейротипова вона чи нейровідмінна. Театр зіграв величезну роль в розвитку його особистості. Він навчився довіряти людям, адже аутистам довіра вдається дуже важко. Величезна підтримка акторського складу, головного режисера – зробили своє. У Макса все вийшло, у режисера все вийшло”, – розказала Оксана.
Тема аутизму наразі є надактуальною, адже з кожним роком кількість діагностованих аутистів зростає, але суспільство і досі не розуміє поведінку аутистів у звичайному житті і, головне, що вони відчувають. Тому перед прем’єрою нової версії вистави “Загадкове нічне вбивство собаки” відбулась прес конференція, де багато говорили про здорове життя аутистів у суспільстві, яке їх розуміє.
У заході взяла участь Інна Сергієнко, засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа”, яка відзначила:
“Кілька років тому я потрапила на фестиваль аутистів у Великобританії, де я побачила багато дорослих аутистів, які мають сімʼї, одружуються і розлучаються, які створюють музику, пишуть книги, картини. Я побачила, що доросле життя у аутистів є – вони живуть! Мені дуже важливо, що у мого сина, і у Макса, інших дітей з аутизмом теж є майбутнє. Будь-яка людина хоче, щоб її розуміли. Макс обʼєднує навколо себе багато людей. Зараз він грає в спектаклі, в звичайному театрі. І це не дуже часто трапляється. Я навіть не знаю, чи було таке взагалі колись в Україні. Це унікальна подія!”
А ми нагадуємо, що Максим продовжує малювати свої картини, продавати їх на аукціонах, виставках, майстер-класах, завдяки чому зміг зібрати сотні тисяч гривень, які відразу переказує на допомогу ЗСУ та допомагає українським дітям з аутизмом. Його роботи оцінили Перша леді Олена Зеленська, Валерій Залужний, Ігор Клименко та інші, а президент України Володимир Зеленський вручив відзнаку хлопцеві за волонтерську діяльність та вклад у підтримку армії.
Також Максим опублікував свою першу книгу “Планета А” – фантастичну розповідь про причини появи аутизму на Землі та своє бачення суспільства, сповненого любові та толерантності до всього живого (нещодавно книгу було перекладено чеською мовою).