Результати роботи “Аутизм Європа” 2024: зміни в європейському законодавстві, участь аутистів у виборах, судовий позов на Чехію та що це значить для України

10 травня 2025 року відбулася зустріч членів правління “Аутизм Європа”, присвячена обговоренню результатів виконання стратегічних цілей на 2024 рік. На підсумковій зустрічі Україну представляла засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа” Інна Сергієнко. Україна наразі знаходиться в активній фазі інтеграції до європейських стандартів, в тому числі підтримки людей з особливостями, тому рішення і процеси ключової організації сфери у Європі мають вплив і на нашу країну зараз і у майбутньому. 

В ході обговорення були представлені ряд реалізованих  стратегічних рішень та проєктів, направлених на:

  • політичну регуляцію та реформи різних галузей країн-членів “Аутизм Європа”;
  • розвиток потенціалу, взаємне навчання та обмін новітнім досвідом;
  • співпрацю з іншими державами та зацікавленими сторонами на рівні Європейського Союзу;
  • підвищення обізнаності та поширення інформації про аутизм;
  • розвиток транснаціональних проєктів ЄС.

Серед зазначених ініціатив особливої уваги заслуговують активні процеси законодавчих змін в країнах ЄС для забезпечення прав осіб з інвалідністю брати участь у виборах. Цей глобальний проєкт відстежується комісією CRPD (UN Committee on the Rights of Person with Disabilities), яка серед іншого курує нагляд дотримання прав осіб з інвалідністю в США та ЄС у всіх сферах життя. “Аутизм Європа” стала ініціатором спільної заяви до парламентарів Євросоюзу, яка ініціює створення сильного Соціального фонду ЄС, який би включав достатню допомогу та підтримку осіб з інвалідністю. До списку підписантів долучилась і МГО “Дитина з майбутнім”.

Окрім того “Аутизм Європа” досягла значного прогресу в забезпеченні свободи пересування людей з інвалідністю в країнах-членах ЄС – результатом 10-річної адвокації людей з інвалідністю стало масове розповсюдження європейського посвідчення особи з інвалідністю та паркувальних карток. 

У 2024 році було створено онлайн платформу в рамках багаторічної інформаційної кампанії Not Invisible, яка допомагає аутистам розказати про себе, а всім іншим краще їх зрозуміти та дізнатися що таке аутизм. Зокрема, одним з героїв став син Інни Сергієнко Михайло, історія якого стала одним із лідерів переглядів на платформі. 

Одним із важливих, в тому числі для України, кроком “Аутизм Європа” у напрямку захисту прав людей з особливостями – це подана за підтримки Форуму з прав людини колективна скарга проти Чеської Республіки до Ради Європи. У скарзі стверджується, що Чеська Республіка порушила численні положення Європейської соціальної хартії 1961 року щодо надання послуг на рівні громади. У скарзі стверджується, що Чеська Республіка і донині воліє розміщувати людей з інвалідністю в установах і виділяє на їх підтримку значне фінансування, замість того, щоб фокусуватися на створенні умов для незалежного життя із відповідними послугами підтримки на рівні громади. У ній також йдеться, що держава не надає адекватних соціальних послуг для людей з аутизмом та/або людей з інтелектуальними порушеннями і не надає достатньої підтримки неформальним опікунам. Такий підхід  призводить до виснаження, фінансових труднощів та соціальної ізоляції. У скарзі підкреслюються руйнівні наслідки бездіяльності Чеської Республіки – не тільки для людей з інвалідністю, а й для їхніх сімей. Аутизм-Європа та Форум за права людини просять Раду Європи притягнути чеський уряд до відповідальності за ці порушення.

Засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа” Інна Сергієнко зазначає:

“Мені б дуже не хотілося, щоб через кілька років на місці Чехії опинилась Україна. Адже я щодня спілкуюся з батьками, які залишаються сам на сам зі своїми дітьми, не маючи жодної підтримки. Я бачу їхню втому та виснаженість. Та попри стійкість та мужність цих родин, такий стан речей не має бути нормою. Бо громада — це не просто географічна точка, а місце, де люди повинні мати умови жити гідно. Тому послуги для людей з аутизмом мають бути поруч — у школі, у лікарні, у центрі підтримки. І головне, не на паперах, а в реальності. Адже якщо ми хочемо бути частиною Європи, ми маємо почати з турботи про тих, кого найчастіше не чують”.

На шляху України до Європейського Союзу розуміння природи колективних скарг та їх впливу на вирішення соціальних питань – колосальне. Окрім того, суспільство має усвідомлювати відповідальність перед кожним його членом та завжди бути на стороні права та його дотримання всіма. Тому на шляху України до членства в ЄС стоять питання дотримання прав осіб з інвалідністю, зокрема, з аутизмом, згідно прийнятих вже європейських документів. 

На зустрічі членів правління “Аутизм Європа” також було презентовано пріоритетні напрямки роботи на 2025 рік. А ми працюємо над перекладом повного звіту за 2024 рік і обов’язково його опублікуємо найближчим часом.