«Постраждало ціле покоління»: дитячий психіатр Марценковський розповів, як COVID-19 вплинув на дітей із РАС та психічними розладами

Пандемія паралізувала роботу дитячих психіатричних відділень та амбулаторних сервісів, а також реабілітаційних центрів, де займались, зокрема, і з дітьми з ментальними розладами. Вона відкинула назад той прогрес, якого значними зусиллями вдалось досягти за останні роки.

Про це в інтерв’ю сайту «Гордон» розповів глава відділу психічних розладів дітей і підлітків Науково-дослідного інституту психіатрії Міністерства охорони здоров’я України, кандидат медичних наук Ігор Марценковський.

За його словами, якщо дитині було три роки перед зупиненням системи реабілітації, то на сьогоднішній день їй майже п’ять. А це – передшкільний вік.

«Другий рік багатьом дітям із розладами аутистичного спектру не надають спеціалізованої медичної допомоги, реабілітації. Це катастрофа. Завдяки активності батьківських організацій в Україні приблизно 10 років тому почали звертати увагу на ранню діагностику, ранні інтервенції в разі таких розладів. Було досить багато зроблено. А зараз ми знову бачимо занехаяних дітей, як 10–15 років тому. Постраждало ціле покоління», – розповів Марценковський.

Він додав: ВООЗ озвучила позицію психіатрів світу щодо впливу пандемії. І ті в один голос заявили: діти з особливими потребами та психічними розладами зазнали і продовжують зазнавати важкої психологічної травми. І кожна країна має розуміти, що наслідки такої травматизації, каже Марценковський, треба буде вирішувати дуже довгий час після завершення пандемії.

Підняв дитячий психіатр і тему дистанційного навчання. Він наголосив: можна довго дискутувати про його шкоду та користь, однак реальна клінічна практика доводить, що на дітей з особливими потребами чи з розладами психіки таке навчання вплинуло негативно. Воно лише загострило їхній стан.

Прочитати повністю інтерв’ю Ігоря Марценковського про вплив пандемії коронавірусу на підлітків, у тому числі – і аутистів, можна прочитати тут: https://gordonua.com/ukr/publications/ditjachij-psihiatr-martsenkovskij-cherez-odnu-reanimatsiju-v-kijevi-za-misjats-projshlo-bilshe-ditej-zi-sprobami-otrujen-nizh-za-ves-minulij-rik-1546905.html