Другий день Конгресу “Аутизм Європа”: про що доповідала МГО “Дитина з майбутнім”

Сьогодні, 12 травня 2024 року, в рамках другого дня зустрічі країн-учасниць АЄ на Конгресі було представлено звіт щодо роботи міжнародної організації та практичного втілення проєктів у майбутньому. Зокрема, “Аутизм Європа” наполягає на необхідності зосередження всіх інституцій на підході, заснованому на правах людини. Організація підкреслює важливість дефініції понять “допомога на рівні громади” і “допомога на рівні інституцій”, коли імплементація останнього є запорукою можливостей рівня громад. 

На чому потрібно зосередитись: 

  • підхід, заснований на правах людини. Зокрема, на основі ратифікованих ООН прав людини та прав інвалідів;
  • міжгалузевий підхід – ми повинні розуміти культуру, соціально-економічні та інші обставини життя людини з аутизмом, яку ви намагаєтеся підтримати; підтримка повинна мати відношення до її життя;
  • це ускладнює інтеграцію соціальних послуг, але це необхідно робити незалежно від того, щоб ніхто не залишився поза увагою;
  • послуги повинні створюватися спільно з людьми з аутизмом та їхніми сім’ями. Це дозволяє отримати зворотний зв’язок від людей з аутизмом, а також розширити їхні можливості, свободу вибору тощо;
  • доступність включає фізичне середовище, а також інші процеси (наприклад, спілкування, доступ до інформації тощо);
  • доступ до потрібних знань і навичок є важливим для функціональної інклюзії. Всі ключові зацікавлені сторони повинні мати доступ до цієї інформації;
  • люди з аутизмом та їхні сім’ї повинні мати доступ до простої інформації, щоб вони знали, куди звертатися і про що просити. 

Що потрібно зробити:

  • АЄ закликає депутатів Європарламенту підписати зобов’язання щодо аутизму для повної реалізації прав людей з аутизмом та їхніх родин в Європі.
  • AE має список депутатів Європарламенту, які вже підписали зобов’язання. АЄ закликає своїх членів зв’язатися з представниками своїх країн, які ще не підписали, і попросити їх про підтримку. 
  • В Європарламенті існує багато груп, які займаються питаннями аутизму: група з питань інвалідності, група з прав дітей тощо. Вони також підпишуть зобов’язання.
  • Список підписантів можна знайти на сайті autismeurope.org.

На Конгресі також багато часу було приділено питанням аутизму в Україні. “Аутизм Європа” підкреслила важливість і необхідність системних змін, тобто створення стійких систем на національному рівні для забезпечення підтримки людей з аутизмом протягом всього життя. 

Директорка МГО “Дитина з майбутнім” Ірина Сергієнко сьогодні представила слухачам результати щорічного опитування українців з питань аутизму, про що можна подивитись коротке відео на нашому телеграм каналі “Аутизм & Інклюзія”. А ми нагадуємо, що повний звіт про результати опитування та презентації українською та англійською ми опублікуємо за декілька днів. Тож слідкуйте за нашими новинами!