Сьогодні 2 квітня, в День розповсюдження інформації про аутизм, батьки дітей з аутизмом та громадські організації вийшли до Міністерства освіти з вимогою надати їхнім дітям можливість навчатися в школі. Відповідно до світової статистики, останні 10 років 1% всіх малюків народжується з синдромом аутизму. А це значить, що в Україні щороку близько 5 тисяч дітей з аутизмом мають іти до школи. Однак навіть у новій програмі Міністерства освіти щодо введення інклюзивного навчання для дітей з особливостями в розвитку аутистів немає.
«У суспільстві і професійному шкільному середовищі існує міф, що аутисти не здатні до навчання або навпаки, що вони генії. Однак більшість аутистів – це звичайні діти, у яких через виражену проблему з комунікацією, немає можливості навчатися в школі. Вони не можуть продемонструвати свій інтелект звичним нам способом. Їх потрібно спеціально навчати цьому. Проте ні в садах, ні в школі цьому не вчать. А в інститутах вчителів не вчать працювати з такими дітьми. Тому ми сьогодні вимагаємо від Міністерства освіти звернути увагу на наших дітей і дати їм шанс на освіту – базове право будь-якої дитини», – розповідає Інна Сергієнко, засновник Фонду допомоги дітям з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім», ініціатор акції.
«Мій син у наступному році повинен іти до школи. Але я вже сьогодні стикаюся з тим, що йому крім інтернату для розумово відсталих дітей нікуди йти. Але ж з інтелектом у нього все нормально, а це означає, що для його розвитку йому потрібна звичайна школа, звичайні однолітки, тільки так він зможе навчитися жити в цьому світі і зможе реалізувати себе. Закрити його в інтернаті – означає закрити його від життя, чого я, як мама, не можу допустити», – ділиться Євгенія Панічевська, мама 6-річного Тимура, Голова Асоціації батьків дітей з синдромом аутизму.
Батьки та громадські організації передали Звернення до Міністра освіти України Дмитра Табачника з проханням включити представників батьків і профільних громадських організацій в процес введення Програми по інклюзивному навчанню у загальноосвітніх школах.
На останній сесії Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла нову резолюцію щодо питань аутизму, продемонструвавши прихильність наданню допомоги сім’ям, яких торкається аутизм. «Сучасні дослідження показують, що раннє втручання може допомагати людям з ознаками аутизму домагатися значного вдосконалення своїх здібностей. Настав час попрацювати над тим, щоб зробити суспільство більш інклюзивним, виявити таланти людей, яких торкнувся аутизм, і забезпечити можливості, що дозволяють їм реалізувати свій потенціал», зазначив у своєму посланні з нагоди Дня поширення інформації про аутизм Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.