З нагоди відзначення Всесвітнього Дня розповсюдження інформації про аутизм у Міністерстві охорони здоров’я відбувся круглий стіл за участю представників МОЗ, громадських організацій, батьків дітей, хворих на аутизм, та засобів масової інформації.

Під час зустрічі обговорювалися питання діагностування, лікування, а головне соціальної адаптації дітей із вадами загального розвитку, зокрема аутизмом, в Україні.

У круглому столі взяли участь та відповіли на запитання журналістів представники МОЗ: заступник Міністра охорони здоров’я Олександр Толстанов, директор Департаменту допомоги материнства та дитинства МОЗ в Україні Світлана Осташко, заступник директора Департаменту допомоги материнства та дитинства МОЗ в Україні Альона Терещенко, головний дитячий психіатр МОЗ України Ігор Марцинковський, а також головний дитячий психіатр м. Києва Яна Бікшаєва. Досвідом діагностування аутизму та напрямками реабілітації людей із відповідними відхиленнями у світі поділилася також лікар клінічної психології, професор Університету Argosy (Сан-Франциско, США) Вірджинія Бассі. Своє бачення вирішення проблемних питань висловили директор Фонду допомоги дітям із синдромом аутизму “Дитина з майбутнім” Лариса Рибченко, голова Асоціації батьків дітей з аутизмом Євгенія Панічевська та директор школи-садка “Дитина з майбутнім” Наталя Стручек.

Результатом зустрічі стало рішення про спільну роботу над розв’язанням таких завдань:
– максимальне інформування батьків про особливості дитячого аутизму та розладів загального розвитку (як на стадії діагностування так і на стадії реабілітації);
– підвищення інформованості та лояльності суспільства до людей із подібними відхиленнями;
– широке охоплення спеціалістів (медичних та педагогічних) методологічними розробками МОЗ України з питань діагностики, лікування та реабілітації аутизму;
– усунення законодавчої норми щодо автоматичного встановлення діагнозу “шизофренія” дітям з аутизмом при досягненні ними 18-річного віку;
– консолідація зусиль щодо комплексного вирішення проблем із залученням не лише Міністерства охорони здоров’я та громадськості, а й Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти та науки молоді та спорту, уповноваженого Президента України з прав дитини тощо.

Довідково:

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, за останні 5 років, з 2006 по 2011 рік, захворюваність на розлади зі спектру аутизму у дітей в Україні зросла у 2,8 разу. Станом на 2011 рік в Україні налічувалося 1804 дитини з діагнозом “аутизм”. Протягом 2011 року з уперше в житті встановленим діагнозом під нагляд було взято 413 дітей з розладами загального розвитку.

Міністерство охорони здоров’я України розробило проекти “Концепції реформування системи психіатричної допомоги дітям в Україні” та “Порядку надання психіатричної допомоги дітям”, в яких передбачається, що лікарі первинної практики, сімейні лікарі повинні бути компетентними з питань ранньої діагностики розладів загального розвитку. Також у Міністерстві охорони здоров’я створено робочу групу із залученням фахівців різних установ та відомств, причетних до реформування спеціалізованої психіатричної служби. Метою роботи є удосконалення алгоритмів діагностики та лікування психічних розладів у дітей, усунення дискримінації дітей з особливими потребами при наданні освітніх та соціальних послуг, створення умов для їхньої адаптації до навчання в загальноосвітніх навчальних закладах.

Прес-служба МОЗ України