У Києві стартував новий проєкт для дітей з аутизмом Kids Autism Music

У Києві стартувала нова ініціатива для дітей з аутизмом — проєкт Kids Autism Music. Презентували її на унікальному інклюзивному концерті джазового піаніста Олексія Боголюбова в рамках міжнародного фестивалю «Парк мистецтв», який відбувся напередодні.

Kids Autism Music — це уроки музики для дітей з аутизмом. Організатори проєкту — МГО «Дитина з майбутнім», БО «Sport for peace» і «Kot Agency Group».

У першій пілотній групі — 12 дітей віком від 5 до 12 років. Свою ефективність вона доводитиме два місяці. З 2020 року організатори планують збільшити набір, і тоді інші діти зможуть долучитися до проєкту. Раз на тиждень діти проєкту Kids Autism Music індивідуально займатимуться з професійними педагогами з Київського інституту музики ім. Р. Глієра та консерваторії, отримають індивідуальний план самостійної роботи і щотижневі завдання з прослуховування класичних і сучасних музичних творів.

Організатори проєкту пояснюють, що так вони хочуть привернути увагу суспільства і батьків особливих дітей до потужного впливу музики, яка здатна змінити життя кожного на краще. Вона проникає у найглибші сховки мозку і душі, запрошує дитину до діалогу, спонукає комунікувати, цікавитися, відгукуватися, вчитися, керувати своєю увагою та емоціями, змінюватися і зростати.

«У 2017 році спільно з Благодійною організацією «Sport for Peace» ми вирішили піти на серйозний експеримент і зробити джазовий концерт для дітей з аутизмом, — розповідає одна з організаторів проєкту Kids Autism Music Катерина Кот. — Їхня реакція виявилася дуже несподіваною: вони зацікавилися і виявили активність. Ми на власні очі побачили, як позитивно музика впливає на дітей з аутизмом. Тому що діти, які раніше виявляли агресію, заспокоювалися, уважно слухали. Ті, що були пасивнішими, навпаки, активізувалися. Концерт тривав близько години, і всі слухали, як зачаровані. Після нього діти виявили великий інтерес до інструментів. Їм хотілося доторкнутися до них, посмикати струни, пограти. З того часу ми шукали можливості, щоб організувати уроки музики для дітей з аутизмом».

Співорганізаторка проєкту Наталія Мартіашвілі додає: «Наше головне завдання — розвинути здібності та соціалізувати особливих дітей за допомогою звуків і музики. Спочатку діти навчатимуться азів гри на фортепіано як індивідуально, так і у групах. Надалі на заняттях ми плануємо взаємодіяти з дітьми максимально різними інструментами і звуками, шукати підхід до кожного і розвивати здібності залежно від природних даних і зацікавленості кожної дитини. Ну й обов’язково на наших заняттях буде спільний похід на концерт класичної або сучасної музики, у театр, на балет, а може, і в оперу».

«Багато досліджень показали: під час гри на музичному інструменті або навіть у процесі серйозного прослуховування музики людина використовує всі методи сприйняття світу: одночасно працюють ліва і права півкулі мозку, повністю задіяно фізичну, розумову та емоційну активність, — каже музикант і педагог Олексій Боголюбов. — Для мене різні стилі музики також асоціюються з різними рисами людського характеру і, відповідно, з різним впливом на людину. Наприклад, класичну музику я сприймаю як справжнісінькі ліки. Джаз у моєму розумінні відповідає за інтелект».