У Брюсселі пройшли щорічні збори “Аутизм Європа” – 2021

16-17 жовтня у Брюсселі пройшли щорічні збори ГО «Аутизм-Європа» – основної у Європі недержавної структури, що займається питаннями аутизму й об’єднує фактично усі країни континенту, не лише ЄС. Від України участь у заході взяла Інна Сергієнко, член правління цієї організації з 2012 р., консул «Аутизм Європа» і засновниця української МГО «Дитина з майбутнім».

Основний порядок денний зборів торкався таких питань:

  • обговорення активності за планом робочої програми на 2021 рік;
  • презентації сервісів з аутизму;
  • онлайн ініціативі круглого столу для обміну практикою та досвідом країн-членів «Аутизм-Європа»;
  • презентація проєкту карти інвалідності ЄС;
  • плану роботи на 2022-2025 рр.

У зв’язку з COVID-19 збори правління, як і минулого року, знову проходили в онлайн-форматі, а участь у ньому загалом взяли більше 40 представників з усіх країн Європи.

Одними з основних питань, які обговорювалось на зборах АЄ, були питання впливу СOVID-19 на аутистів у різних країнах Європи й обговорення майбутньої стратегії організації до 2025 р., поліпшення взаємодії та координації.

Далі – пряма мова Інни Сергієнко, члена правління «Аутизм Європа»:

«Усі без виключення учасники наради засвідчили, що пандемія має суттєвий і, на жаль, негативний вплив на умови розвитку і життєдіяльності безпосередньо людей з аутизмом. І чим нижче функціональна категорія аутистів, тим з більшим обсягом проблем вона зіштовхується. На сьогодні це серйозний виклик для «Аутизм Європа» та кожної країни, що входить до її складу, і основне завдання ГО у цьому контексті полягає в активному спонуканні урядів та громадськості звернути їх особливу увагу до цих питань.

Збори правління «Аутизм Європа» вирішили продовжити свою роботу з метою координації дій і розробки ефективних пропозицій для мінімізації негативного впливу вищевказаних факторів. Саме тому офіційно про рішення щорічних зборів правління АЄ-2021 буде повідомлено трохи пізніше – вони зараз перебувають в активній стадії підготовки.

Для покращення координації та поглиблення співпраці було запропоновано кілька ініціатив. Зокрема, за ініціативою Латвії та використовуючи позитивний досвід діяльності в Україні проєкту «Україна дружня до аутизму», учасники АЕ вирішили, починаючи з жовтня 2021 р., щодвамісяці проводити розширені онлайн-наради, на яких будуть розглядатися конкретні питання людей-організацій-спільнот, шляхи їх вирішення, можливість застосування позитивного досвіду інших країнах у себе тощо.

Що важливо, як майданчик для обговорення та аналізу цих кейсів АЕ не обмежуватиметься історіями своїх членів – предметом розгляду може стати будь-яка ситуація від усіх без виключення структур, що працюють у сфері аутизму в Європі і, звичайно ж, в Україні. Завдання ж членів АЕ (в Україні це МГО «Дитина з майбутнім») надати іншим організаціям необхідну координаційну та підготовчу допомогу для винесення на розгляд АЕ таких питань.

Також одними з найбільших викликів для всієї Європи є питання працевлаштування дорослих аутистів та гострий дефіцит фахівців з питань аутизму та дотичних до нього сфер. Ці питання вже стоять у порядку денному об’єднаної Європи і АЕ сподівається на активну участь у їх вирішенні національних урядів, оскільки проблема справді гостра і вирішити її швидко та локально – нереально. Очевидно, тут йтиметься про активну координацію і співпрацю між різними рівнями влади із широким залученням спеціалізованих громадських організацій по всьому континенту у найближчі роки.

Загалом з нашими колегами ми зійшлися в тому, що багато, дуже багато проблем, з якими зіштовхнулися різні країни за останні два роки, – для всіх є однаковими. І хоча відмінності між нами є, але не всі вони, до речі, на користь розвинених європейських країн. Звичайно, соціальна база у них традиційно сильніша у порівнянні з Україною, та вже чітко видно, що, наприклад, та модель інклюзії та соціалізації, яка сьогодні втілюється в Україні, незважаючи на багато дорікань, є більш прогресивною, ніж в багатьох країнах Європи.

На жаль, багато документів та ініціатив на цей час ще у стадії активної підготовки і я б не хотіла про них говорити, але вже найближчим часом ми розповімо і про них, оскільки усі вони, так чи інакше, є важливими та корисними для українців».