Утворення громадського об’єднання

Утворення громадського об’єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом.

Протокол установчих зборів має містити відомості про:

  1. Дату та місце проведення установчих зборів;
  2. Осіб, які брали участь в установчих зборах у вигляді реєстру осіб, які брали участь в установчих зборах;
  3. Рішення про утворення громадського об’єднання із зазначенням мети (цілей) його діяльності;
  4. Рішення про визначення найменування та наявності – скороченого найменування громадського об’єднання;
  5. Рішення про затвердження статуту громадського об’єднання;
  6. Рішення про утворення (обрання) керівника, органів управління громадського об’єднання відповідно до затвердженого статуту;
  7. Рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об’єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об’єднання без додаткового уповноваження – для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи, якщо утворення (обрання) органів управління не передбачено рішенням про утворення такого об’єднання;
  8. Рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об’єднання для здійснення реєстраційних дій, – для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.

Протокол установчих зборів підписується головуючим та секретарем зборів.

Вимоги до найменування

Найменування громадського об’єднання визначається рішенням установчих зборів під час його утворення.

Найменування складається з двох частин – загальної та власної назви. У загальній назві зазначається організаційно-правова форма громадського об’єднання («громадська організація», «громадська спілка»).

Найменування громадського об’єднання викладається державною мовою. Громадське об’єднання може також викласти свою власну назву, поряд з державною мовою, іноземною мовою або мовою національної меншини.

Власна назва громадського об’єднання не повинна бути тотожною власним назвам інших зареєстрованих громадських об’єднань або громадських об’єднань, повідомлення яких прийнято в установленому Законом порядку.

Власна назва громадського об’єднання має містити інформацію про статус громадського об’єднання («дитяче», «молодіжне», «всеукраїнське») та може містити інформацію про його вид («екологічне», «правозахисне» тощо).

Власна назва громадського об’єднання може містити ім’я (псевдонім) фізичної особи за умови попередньої письмової згоди цієї особи або її спадкоємців, засвідченої в установленому законом порядку, якщо інше не передбачено законом.

Зміна найменування громадського об’єднання здійснюється на засіданні вищого органу управління такого об’єднання з додержанням вимог Закону та статуту об’єднання (за наявності).

Найменування відокремленого підрозділу повинно містити слова «відокремлений підрозділ» («філія», «представництво» тощо) та вказувати на належність до юридичної особи, яка створила зазначений відокремлений підрозділ.

Обмеження щодо власної назви громадського об’єднання визначені частинами п’ятою та шостою статті 10 Закону.

Статут громадського об’єднання

Статут громадського об’єднання має містити відомості про:

  1. Найменування громадського об’єднання та за наявності – скорочене найменування;
  2. Мету (цілі) та напрями його діяльності;
  3. Порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об’єднанні, права та обов’язки його членів (учасників);
  4. Повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління громадського об’єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об’єднання, та її заміни (для громадських об’єднань, що не мають статусу юридичної особи);
  5. Періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об’єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв’язку;
  6. Порядок звітування керівних органів громадського об’єднання перед його членами (учасниками);
  7. Порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об’єднання та розгляду скарг;
  8. Джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об’єднання;
  9. Порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об’єднання (у разі їх створення громадським об’єднанням, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи);
  10. Порядок внесення змін до статуту;
  11. Порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об’єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилося після саморозпуску, – для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.

У статуті громадського об’єднання можуть бути передбачені додаткові положення щодо утворення, діяльності і саморозпуску чи реорганізації громадського об’єднання, що не суперечать закону.

Статут громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи ( у разі, якщо наявність статуту такого об’єднання передбачена рішенням про його утворення), може не містити положень, передбачений пунктами 5-8.

Корисні посилання

Закон України «Про державну реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (15 травня 2003 року №755-IV)

Закон України «Про громадські об’єднання» (22 березня 2012 року №4572-VI)

Закон України «Про молодіжні та дитячі громадські організації» (1 грудня 1998 року №281-XIV)

Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження форм реєстраційних карток» («14.10.2011 № 3178/5)
 

Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу» (05 березня 2012 року №368/5)

Дотримуймось законодавства!

Корисна інформація

За додатковою інформацією, звертайтеся, будь ласка, до Державної реєстраційної служби України або до реєстраційної служби управління юстиції за вашим місцезнаходженням

Сайт державної реєстраційної служби України

Також на сайті Державної реєстраційної служби України створено рубрику «Закон України «Про громадські об’єднання», в якій розміщена корисна інформація, а саме:

          Текст Закону України «Про громадські об’єднання»;

          Нормативно-правові акти;

          Форми (зразки) документів;

          Перелік документів для створення громадської організації чи громадської спілки;

          Перелік документів для усунення змін до статуту (положення), керівних органів та місцезнаходження громадської організації чи спілки об’єднань громадян;

          Оголошення;

          Питання та відповіді;

          Інформаційні листи Укрдержреєстру.

Адреса сторінки: http://www.drsu.gov.ua/show/10147.