МГО “Дитина з майбутнім” взяла участь у VII Науково – практичній школі з питань аутизму: про що говорили

15-17 червня 2023 року пройшла VII Науково – практична школа з питань аутизму – один з найочікуваніших заходів, який у кропітких терапевтичних пошуках гуртує лікарів, педагогів, представників громадських обєднань, батьків та всіх зацікавлених у сфері. Тема цьогорічної зустрічі “Діти, підлітки та молоді дорослі з розладами аутистичного спектра. Нові виклики та підходи до терапії та реабілітації під час війни в Україні”. З доповідями до конференції приєдналися засновниця МГО “Дитина з майбутнім” Інна Сергієнко та директорка Фонду Ірина Сергієнко.

Не дивлячись за велику різноплановість заявленої науково-практичної проблематики, захід був присвячений одній з найактуальніших та найменш дослідженій темі – травми аутистів через війну та її наслідки. На жаль, фахівці не мають ні практики, ні підходящого інструментарію для визначення травми у аутистів та диференціації її від інших розладів, наприклад, ПТСР. Річ у тім, що у аутистів сприйняття світу та всього, що відбувається навколо відрізняється від світосприйняття нормотипових осіб. Наприклад, симптоми травми можна спостерігати у дитини з РАС не лише внаслідок воєнних дій, а й через перехід у іншу школу чи переїзд до нового будинку. Також симптоматика ПТСР доволі часто схожа на аутизм, тому діагностування значно ускладнюється. Але ж говорити про це та розпочати досліджувати тему травми внаслідок війни у осіб з аутизмом надзвичайно важливо.

Засновниця МГО “Дитина з майбутнім”, консул “Аутизм Європа” та мама підлітка з аутизмом Інна Сергієнко розповіла про “Вплив військових дій в Україні на стан людей з аутизмом та їх родин. Український та європейський досвід”

“Власних досліджень у нас поки що немає, тому опираємося на матеріали попередніх років зарубіжних фахівців, які стикалися у своїй практиці з подібними проблемами. Проте чи можемо ми взагалі у стані війни говорити про “подібність”? Тому наразі немає методології скористатися наповну цими дослідженнями та говорити про якісь загальні нормативи. Проте дискутувати, досліджувати, аналізувати, ділитися досвідом та навчатися варто та необхідно у будь-якому випадку”. 

У своїй доповіді спікерка представила унікальне дослідження “Рік великої війни. Досвід українців з аутизмом за кордоном”, яке було проведене цієї весни і мало на меті проаналізувати виклики, з якими зіткнулися родини, сервіси, підтримку для дітей з аутизмом за кордоном у порівнянні з українськими реаліями. Інна Сергієнко презентувала досвід підлітків з РАС за кордоном, які дуже складно переживають досвід війни і їх стан погіршується внаслідок травми, депресії, відчутного регресу, проблем зі здоровям, небажанням долучитися до нових реалій за кордоном через постійне очікування найбільш бажаного повернення додому. 

Директорка МГО “Дитина з майбутнім” Ірина Сергієнко представила доповідь “Адаптація допомоги людям з аутизмом з оглядом на травму”, в якій розповіла про ПТСР у людей з аутизмом та способи виявлення стану та допомоги. 

“Досліджень щодо впливу травми на осіб з аутизмом не існує, відповідно, всі знайомі опитувальники не є релевантними. Проте інших інструментів наразі немає і нам доводиться користуватися напрацюваннями щодо травми  іншого походження – наприклад, насильства чи булінгу. Але працювати в цьому напрямку необхідно, щоб допомогти аутистам різного віку та ступеню важкості травми. Наприклад, особам з РАС необхідно відсумувати, погорювати за втраченим – домівкою, способом життя, друзями тощо. Але вони не емоціонують за стандартним психологічним шаблоном, проходячи шість стадій прийняття. Часто почуття “скачуть та перескакують” від суму до нормального стану, потім навпаки все повертається. Також відрізнити травму від аутизму буває доволі складно, не знаючи історію особи. Тому потрібно розбиратися що відбулося, звідки і коли саме з’явилася та чи інша поведінка чи реакція. І обовязково запитувати самого аутиста, якщо є така можливість”.

Презентацію виступу Ірини Сергієнко можна завантажити тут. 

Нагадуємо, конференція проходила у гібридному ofline/online форматi. Офлайн зустріч учасників відбулася у місті Львів у Парк – Готелі “Древній град”, а учасники онлайн формату зустрілися на платформу ZOOM. Заявлені напрямки науково-практичної роботи Школи:

  1. Особливості перебігу, особливі потреби дітей та родин, проблеми організації медико – психологічної допомоги при розладах нейророзвитку (розладах аутистичного спектра) під час війни.
  2. Взаємодія з міжнародними професійними та громадськими організаціями при наданні медичної, психологічної та соціальної допомоги дітям з психічними розладами, проведенні наукових досліджень.
  3. Діагностичні критерії психічних розладів у дітей через призму сучасних міжнародних класифікацій (МКХ 11, DSM 5), нові дефініції.
  4. Розлади розвитку при епілепсіях. Причинно – наслідковий зв’язок РАС та епілепсій, енцефалопатії розвитку.
  5. Судово – психіатричне оцінюваненя дітей та підлітків з РАС, розладами розвитку у цивільному та кримінальному процесах.
  6. Розлади адаптації, посттравматичні стресові розлади, рекурентні та біполярні депресії у дітей та молодих дорослих з РАС.
  7. Розлади розвитку, зумовлені хворобами накопичення, встановленими варіантами генетичного поліморфизма.
  8. Розлади поведінки у дітей та підлітків (клінічна типологізація, терапевтичні стратегії).