Кожного десятого працюючого аутиста звільнили через COVID-19

70% аутистів залишилися без звичної підтримки відповідних служб через пандемію коронавірусу. Такі результати опитування оприлюднила провідна європейська асоціація «Аутизм-Європа». Опитування проводилося з 23 березня по 15 червня 2020 року та налічує 1811 учасників з 38 країн світу. Завдяки Міжнародній громадській організації «Дитина з майбутнім» українські аутисти теж брали участь в дослідженні.

«Асоціація «Аутизм-Європа» за допомогою опитування хотіла зрозуміти вплив карантинних обмежень у зв’язку з COVID-19 на людей з аутизмом та їхні сім’ї, соціально-економічні наслідки, вплив на систему охорони здоров’я», – розповідає Інна Сергієнко, Консул «Аутизм-Європа» від України та засновник МГО «Дитина з майбутнім».

За словами Інни 85% опитаних розповіли, що в їхніх країнах вживали офіційних заходів, щоб люди залишалися вдома через поширення COVID-19. Такі карантинні обмеження змусили родини проводити більше часу разом ніж звичайно, що призвело до напруженості в багатьох сім’ях. Вона посилювалась і відсутністю доступу до служб підтримки.

«Зважаючи на мій психічний стан, проблема у тому, що я живу не один і більше не можу спокійно відпочити. Квартира занадто маленька», – коментує аутист з України. Не краща ситуація і серед тих людей з аутизмом, які проживають в спеціальних закладах – вони теж важко переживають епідемію, оскільки обмежені відвідини родинами чи друзями, а також доступ до відкритого простору.

73% опитаних зазначили, що потреби людей з аутизмом та їх сімей не були задоволені належним чином під час спалаху COVID-19. 60% респондентів сказали, що було спеціальне положення, і дозволялося виходити на вулицю під час спалаху COVID-19. 28% зазначили, що нічого подібного не було, а 11% опитаних не знали, чи є такі правила чи ні.

«Прикро, але близько 70% від 978 опитаних відзначили, що їх зв’язок зі службою підтримки перервався, – коментує результати Інна Сергієнко. – Тільки чверть (26%) опитаних заявила про те, що зв’язок зі службою підтримки продовжується».

Міжнародне опитування продемонструвало, що коли сім’ї людей з аутизмом намагалися отримати доступ до елементарних послуг, таких як магазини, аптеки, служби доставки близько половини опитаних натрапили на труднощі.

Спалах COVID-19 вплинув також на фінансову ситуацію «аутистичних» сімей. Так, майже кожен третій відмітив, що не мав змоги працювати вдома; 10% респондентів мали піклуватися про родича, а 7% були звільнені з роботи.

Серед аутистів кожен четвертий відчув фінансовий вплив, бо не міг працювати з дому, а кожен десятий – був звільнений з роботи.

«Щоб подолати негативні наслідки, які показало опитування, асоціацією «Аутизм-Європа» було рекомендовано створити фонд «Europian Solidarity» для подолання наслідків короткотривалого безробіття та безробіття людей з інвалідністю та їх родичів. Також буде доцільно збільшити кількість доступної для аутистів роботи, бо дистанційна зайнятість стала звичною для деяких секторів, – говорить Інна Сергієнко. – Є і простіш речі, які теж допоможуть аутистам почуватися комфортніше – країни повинні подбати про доступність магазинів для людей з аутизмом та їхніх родичів (за необхідності) за допомогою встановлення спеціальних годин та комунікації з аутистами та суспільством. Також важливо знизити паніку у суспільстві, щоб люди з аутизмом та їхні родичі могли купувати собі їжу та необхідне».