Конгрес “Аутизм Європа” – 2024: підсумки зустрічі, плани на майбутнє та українське питання

11-12 травня 2024 року пройшов щорічний Конгрес “Аутизм Європа”. Цього разу зустріч членів-учасників відбулась у Дубліні (Ірландія) у гібридному форматі – багато учасників долучилися до заходу офлайн, але були й ті, які спілкувалися онлайн. На конгресі побувала і делегація з України в особі представників МГО “Дитина з майбутнім” – консула “Аутизм Європа” та засновниці Фонду Інни Сергієнко та директорки організації Ірини Сергієнко. 

Метою конгресу стало обговорення активностей минулого року та реалізація цьогорічних проєктів. Також в рамках зустрічі відбулось прийняття нових організацій до складу “Аутизм Європа”. Зокрема, організацій Франції, Нідерландів, Іспанії, Італії та Великої Британії. 

Окрім звіту про діяльність за 2023 рік, “Аутизм Європа” представила план дій щодо своїх активностей на 2024 рік, а саме:

  • активний діалог на рівні європейської спільноти;
  • платформа для людей з інвалідністю;
  • запуск та підтримка європейського ресурсного центру “AccessibleEU”;
  • забезпечення доступу до демократичних активностей всіх людей з аутизмом;
  • cприяння прийняттю індикаторів інвалідності;
  • підтримка доступу до безперервної освіти для аутистів;
  • cприяння покращенню доступу до правосуддя, правового захисту, свободи та безпеки в Європі для людей з аутизмом;
  • регулярне розповсюдження актуальної інформації про політику ЄС та науково обґрунтованої інформації про аутизм;
  • керівництво та управління мережею на рівні ЄС тощо.

Одним з найбільш значущих проєктів стало запровадження Європейської карти інвалідності (European Disability Card). Мета створення єдиного документа – уніфікувати і спростити доступ до послуг по всьому ЄС. Люди з інвалідністю матимуть рівний доступ до послуг у всіх країнах Європейського Союзу без необхідності повторно подавати заяву про інвалідність. Це зменшує бюрократію. Проте ЄС не буде визначати, які пільги надаватимуться на національному рівні, тому пільги та підтримка будуть дещо відрізнятися в різних країнах. Основною функцією є взаємне визнання статусу всім країнами ЄС, яке очікується до 2028 року. Важливим є те, що Європейська карта інвалідності буде доступна і для біженців, які перебувають на території Європейського Союзу – потрібно лише подати заявку. 

З переліком активностей “Аутизм Європа” на 2024 рік з детальними та покроковими інструкціями їх імплементації можна ознайомитись за посиланням. 

Багато часу та уваги Конгрес приділив Україні. Зокрема, учасники дізналися про проєкт “Україна” англійського журналіста з аутизмом Девіда Хіггса, який має на меті висвітлити досвід людей з аутизмом в Україні. Задля цього чоловік їде в Україну, щоб взяти інтерв’ю у людей з аутизмом та їхніх родин на місцях. Детальніше про проєкт Девіда Хіггса та його співпрацю з МГО “Дитина з майбутнім” знайомтеся за посиланням та на сторінці новин ВВС

МГО “Дитина з майбутнім” цьогоріч розповіла про існуючі проблеми сфери аутизму, які стали ще гострішими та болючішими через війну. Ця тенденція підтвердилася після проведення опитування-2024, результати якого продемонстрували найбільші виклики, з якими зіштовхнулися родини з дітьми з аутизмом за останній рік. Мова йде про колосальну нестачу фахівців для роботи з дітьми з аутизмом, про надзвичайний психологічний тягар як для дітей, так і для батьків, про нестачу коштів для закриття щоденних потреб родин, проблеми дітей з харчуванням, збільшення тривожності та відкат у навичках дітей і, головне, страх за власне та близьких життя. Ці проблеми ставлять перед всім цивілізованим світом не просто питання, а виклик щодо підготовки фахівців, які працюють з травмою аутистів. Наразі подібних спеціалістів у світі ще не існує. 

Директорка МГО “Дитина з майбутнім” Ірина Сергієнко підсумувала цьогорічну зустріч “Аутизм Європа”: 

“Дуже приємно відчувати надзвичайну підтримку Європи та усвідомлювати, наскільки людям болісно те, що зараз відбувається в Україні. Ми вдячні всім, хто нас підтримує попри власні проблеми. Особлива подяка людям, під опікою яких наразі знаходяться українські родини, які вимушені були тікати від війни та рятувати життя. Зі свого боку ми намагаємось надавати максимально корисну інформацію, аби допомогти цим людям продовжувати робити розпочате”.