“Гармонізуючи серця: розширення можливостей української молоді з аутизмом за допомогою музики”: Ірина Сергієнко ділиться досвідом з молоддю Німеччини

1 червня 2023 року у Міжнародний день захисту дітей директорка МГО “Дитина з майбутнім” Ірина Сергієнко стала спікером вебінару “Гармонізуючи серця: Розширення можливостей української молоді з аутизмом за допомогою музики”. Захід в онлайн форматі був присвячений дослідженню музики як інструмента допомоги та ресурса при стресі та тривожності під час воєнних дій в Україні. Організатори заходу – молодіжна організація “Український спектр молоді”.

Тема вебінару була обрана не випадково, адже наразі весь світ намагається допомогти Україні не лише найсучаснішим озброєнням та технікою, а й втіхою та психологічними ресурсами, які не менш важливі у час найстрашнішого виклику в історії нашої Батьківщини. Руйнування домівок, нестабільний соціально-політичний клімат, розлука з близькими, перетворення спеціальних навчальних закладів на продовольчі склади, безперервний шум – всі ці надскладні виклики досить важко переживають люди не в спектрі, не кажучи про людей з аутизмом. 

Основна мета заходу – аналіз та обговорення як музика, з наукової точки зору та на основі досліджень, може втішити деяких людей та пролити світло на посилені виклики для української молоді з аутизмом та їхніх родин під час війни, а також способи сприяння. 

Якими є масштаби труднощів і що ми можемо зробити? 

Які потреби нейродивергентних людей має задовольнити наше суспільство? 

Якою мірою музична терапія є ресурсом, який можна просувати в цьому напрямку? 

На всі ці та інші запитання німецька молодь, школярі, організотори та спікерка Ірина Сергієнко намагалися знайти відповіді на вебінарі. 

“Про музику як правило рідко говорять, але вона має позитивний вплив на всіх, не лише аутистів.  Згадую як на інклюзивному концерті Євгена Хмари одна дитина вперше обійняла свою маму.  Тому музична терапія може дати дітям новий спосіб себе виразити, отримати нові навички. Тим більше, що  музика добре поєднується з іншими терапіями і процесами. 

Також ми обговорювали створення умов, щоб діти з аутизмом почувалися краще у середовищі нормотипових однолітків. І дійшли висновку, що інклюзія – це не лише підготовка аутиста до життя у соціумі, а й суспільство, готове робити кроки назустріч, допомагати і підтримувати, коли йому важко” – розповіла Ірина Сергієнко.