В Україні стартував унікальний проєкт “Безбар’єрність у дії”, направлений на розвиток комунікативної культури з людьми з інвалідністю через навчання та впровадження принципів безбар’єрності у різних сферах життя суспільства. За планом ініціатива триватиме рік до листопада 2025 року і орієнтована на навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, медиків, соціальних працівників, педагогів, психологів, працівників сфери обслуговування та культури і дозвілля, представників громадського сектора.
Ініціатором проєкту виступає Академія професійного розвитку у колаборації з партнерами громадського та державного сектору, серед яких і МГО “Дитина з майбутнім”, представники якої виконують тренерську роботу та надають інформаційно-методичні матеріали, які використовуються у навчальних програмах.
“Я дуже вдячна організаторам за надану можливість стати частиною такого масштабного та потрібного заходу. Наша команда має багаторічний досвід у сфері адвокації прав осіб з особливостями розвитку, а саме з аутизмом. Тому ми з радістю поділимося знаннями зі слухачами, аби якнайбільше людей з ментальними порушеннями почувалися впевнено при спілкуванні у різноманітних аспектах життя. На мою думку, проєкт стане впевненим кроком вперед до впровадження інклюзивного суспільства”, – зазначає засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа” Інна Сергієнко.
Організаторами був розроблений чіткий план, який дозволить реалізувати поставлені учасниками проєкту завдання найбільш ефективно, глибоко впроваджуючи безбар’єрність не лише у формальні директиви, а й у практику комунікації з особами з інвалідністю. Інструментами досягнення мети є три напрямки роботи:
- Дослідження «Оцінка потреб у навчанні» для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, сервісних служб та організацій сфери обслуговування (банківських, аптечних, торговельних мереж та інше).
- Розробка та реалізація програм навчання (підвищення кваліфікації) «Безбар’єрна комунікація з людьми з інвалідністю» для різних категорій учасників.
- Підготовка команд інструкторів для навчання тих, хто працює з людьми з інвалідністю (тренінги для тренерів).
В результаті проєкту Україна отримає:
- чотири базових та до 15 варіативних (внутрішніх) програм навчання за темою «Безбар’єрна взаємодія з клієнтами з інвалідністю», якими зможе користуватися будь-яка організація;
- до 35 тренерів, в т.ч. з числа людей з інвалідністю, які зможуть навчати коректної та продуктивної комунікації;
- 2150 працівників різних сфер, в тому числі державних службовців, медиків, які пройдуть відповідне навчання в рамках 60 циклів навчання за різними програмами;
- 135 інструкторів внутрішньо-корпоративного навчання з безбар’єрної взаємодії, які навчать 1500 різних фахівців і зможуть працювати і після завершення проекту;
- 4 базових інформаційних пакети (інформаційно-методичні матеріали (відео-, аудіо-, текстовий контент) з питань безбар’єрної взаємодії, яким будуть користуватися, як учасники проекту, так і поза його межами.
Завдяки проєкту “Безбар’єрність у дії” кожна організація-учасник, чиї фахівці будуть приймати участь у проєкті, зможе розробити власну стратегію взаємодії з представниками різних нозологій інвалідності (незрячі, нечуючі, маломобільні, особи з ментальними порушеннями). Це дозволить укріпити взаємодію з усіма представниками суспільства та сформувати інклюзивне суспільство. Що особливо критично важливо для України в умовах війни та післявоєнного періоду.