Аутизм є одним з найскладніших і в основному до сих пір на сьогодні невідомих станів в медичній науці. Це розлад з великою кількістю симптомів і діагностичних станів, які протягом розвитку медицини неодноразово змінювалися і припиняли своє існування. Так в 1980-х роках, з введенням DSM-III, розлад аутистичного спектру отримало чітку класифікацію з 4 різних категорій. Однією з них був атиповий аутизм (АА). Однак дана клас
ифікація вже втратила свою актуальність і сьогодні пацієнтам з РАС ставлять діагноз «Спектр».

Що таке атиповий аутизм

Атиповий аутизм – форма аутизму, при якій клінічні прояви можуть бути слабко виражені або прихованими протягом длітеньного часу. Основна складність полягає в постановці діагнозу пацієнту, так як виявляються не всі основні симптоми аутизму.

Діагноз атиповий аутизм у дитини має 2 основних види (згідно МКБ-10):

  • АА, що включає всі можливі типи розумової відсталості. Ця форма атипової аутизму найчастіше показана при синдромі Мартіна-Белла.
  • АА без прояву інтелектуальної недостатності, який ще називають атиповий дитячий психоз. Найчастіше проявляється у випадках, коли дитині поставлений діагноз синдром Дауна або Ретта.

Люди з атиповим аутизмом мають деякі класичні симптоми аутизму, але їх недостатньо для того, щоб задовольнити необхідні критерії дитячого аутизму або розлади аутистичного спектру. АА іноді діагностують, коли симптоми проявляються пізно. Як правило, хвороба може дати про себе знати в перші три роки життя дитини. Що стосується симптомів, то з 3 характерних для раннього дитячого аутизму, проявляються один або два. До них відносяться порушення мови, комунікації і стереотип.

Симптоми атипічного аутизму:

  • Аномальні / незвичайні соціальні взаємодії. Дитина відчуває труднощі в спілкуванні з іншими дітьми, і це відбувається через специфічної поведінки, наприклад,
    неспровоковану ворожість або небажання говорити.
  • Специфічним порушенням вимови. Дитина не може висловити власну думку або зрозуміло сформулювати фразу. Повільний розвиток в розумінні мови.
  • Холодність, яка проявляється в труднощах вираження емоцій і переживань. Зміна чутливості до смаку, зору, звуку, запаху і тактильних відчуттів.
  • Нерегулярний розвиток дрібної або великої моторики, когнітивних навичок, зорового або просторового сприйняття.

До фізіологічної основи АА у дітей відносять структурні зміни в різних відділах головного мозку, які можуть виникати внаслідок різних чинників: генетична схильність, екзогенна (зовнішня) або ендогенна (внутрішня) причини.

  • Спадкова схильність. За статистикою хвороба частіше діагностують у людей, які мають родичів з атиповим аутизмом. Наявність гена разом з впливом певних факторів збільшують ймовірність виникнення розлади.
  • Натальні і пренатальні ускладнення. Сюди входять випадки, пов’язані зі складними родами, внутрішньоутробною гіпоксією або інфекціями.
  • Захворювання психічного роду і інші фактори.

Лікування атопічного аутизму у дітей

Єдиного універсального методу лікування атипового аутизму немає – лікарі індивідуально підходять до цього процесу. На практиці найефективніше себе зарекомендувала комплексна медико-психолого-педагогічна підтримка. Вона спрямована на підвищення якості життя дитини, забезпечення незалежності та свободи в повсякденних справах. Фахівці, які допомагають хворому одужати, намагаються відновити його суб’єктивність в соціумі.