«Відчуй себе аутистом», – з таким закликом виступили сьогодні громадські діячі та батьки дітей з аутизмом. 2 квітня у Всесвітній день розповсюдження інформації про аутизм активісти одягли різнобарвні окуляри і наочно продемонстрували, як дитина з аутизмом сприймає навколишній світ. Саме нерозуміння аутистів з боку суспільства, а також вчителів у школах і вихователів у дитсадках є основною причиною неможливості для багатьох з них вчитися.

«Дитина з аутизмом – як іноземець, навколо якого щось активно обговорюється і відбувається, але яке йому абсолютно не зрозуміло. У такій ситуації ми звертаємося до перекладача, який нам допомагає. А що робити дитині, яка не розуміє « Давайте намалюємо дерево»? Він розуміє «Відкрили альбом, знайшли чистий аркуш, відкрили пенал, дістали кольорові олівці, малюємо дерево». Начебто просто, але зробити такий «переклад» для нього сьогодні нікому. А це означає, що він не малює дерево, і вчителі роблять висновок, що дитина не здатна це зробити, хоча це неправда», – розповідає Інна Сергієнко, консул «Аутизм – Європа» і засновник фонду допомоги дітям з синдромом аутизму « Дитина з майбутнім». «Помічник ДИТИНИ може стати таким перекладачем і відкрити доступ до освіти в школах і дитсадках. Це просте рішення давно активно використовується у всьому світі. Все, що потрібно від наших чиновників – ввести таку штатну одиницю в систему інклюзивної освіти».

Відповідно до світової статистики близько 1,5 % всіх малюків народжується з розладами зі спектру аутизму. Це означає, що в Україні в середньому щороку близько 5 тисяч дітей з аутизмом мають піти в школу. Однак такої можливості на сьогодні у більшості з них як і раніше немає.

«Моєму синові 7 років, у нього далеко не найскладніша форма аутизму. Він вміє читати, рахувати й писати, спілкується з дітьми. Однак, на моє переконання, навіть він не може піти до загальноосвітньої школи , так як постійно потребує персональної уваги, яку вчитель не зможе йому забезпечити в умовах звичайного класу. Таким дітям потрібен помічник , який допоможе правильно розуміти інструкції вчителя , правильно реагувати на шкільний режим, полегшить спілкування з одноліткам , відреагує на потенційно конфліктні ситуації. Цей персональний помічник дитини сильно полегшить роботу вчителя , зніме з нього додаткову і незвичну навантаження. Це дозволить навчальному процесу йти звичним ходом, чи не буде породжувати конфлікти з батьками інших дітей, не приведе до виживання дитини з класу. Все, що ми хочемо – це щоб наших дітей розуміли!» – розповідає Євгенія Панічевська, Голова Асоціації батьків дітей з аутизмом.

«Будучи в минулому вчителем молодших класів, я прекрасно розумію, чому вчителі бояться брати аутистів в класи. Крім банального браку знань у них просто немає можливості при необхідності приділити увагу особливій дитині в класі. Сьогодні вчителі виявилися заручниками ситуації , коли нова програма інклюзивної освіти вимагає від них брати особливих дітей, але не створила жодних умов для цього. Помічник ДИТИНИ в класі – це реальний вихід зі сформованого замкнутого кола нерозуміння аутистів» , – констатує Лариса Рибченко , директор Фонду« Дитина з майбутнім », педагог початкової школи в минулому.

Акція «Відчуй себе аутистом!» Організована Фондом допомоги дітям з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім» та Асоціацією батьків дітей з аутизмом.