19 жовтня у Нікополі розпочався регіональний тур Консула «Аутизм – Європа» Інни Сергієнко. Перший семінар носив назву «Проблеми та досягнення в сфері аутизму в світі і Україні». Організатором такої платформи для спілкування став Нікопольський медичний спеціальний центр медико-соціальної реабілітації дітей Дніпропетровської облради під керівництвом головного лікаря Центру Ірини Хмелевської.

Семінар розпочався привітальним словом начальника міського відділу охорони здоров’я Валерія Самойленко. Він підкреслив, що аутизм на сьогоднішній день проблема дуже серйозна і навіть у їх невеликому місті такі діти є. «Я думаю, що спілкування подібного формату допоможе всім, зокрема Нікополю, у вирішенні цього складного питання», – зауважив Валерій Самойленко.

«Візит Консула «Аутизм – Європа» дає нам можливість зробити крок вперед і отримати нові знання про аутизм. Адже це та сфера, де фахівцям постійно необхідно поповнювати свої знання щодо нових практик і методик роботи з особливими дітьми. Я сподіваюся, що ми тут у Нікополі зможемо реалізувати ті моменти з почутого, яких у нас ще немає», – підкреслила Ірина Хмелевська, Головний лікар Центру.

Під час свого виступу Консул «Аутизм – Європа» Інна Сергієнко робила наголос на практичну частину, включаючи елементи теорії для підтвердження тієї чи іншої тези. Вона поділилася з нікопольськими фахівцями не тільки світовим досвідом, а й власним досвідом мами дитини з аутизмом. «Першочерговим завданням у роботі з дитиною з аутизмом є отримання контакту з ним будь-яким можливим способом. Це може бути погляд в очі, жест, картинка і тому подібне. Крім того, за найменший прояв бажаної реакції, за кожен контакт дитини її обов’язково потрібно хвалити», – зазначила Інна.

Участь в семінарі взяли 60 чоловік. Це спеціалісти і медсестри Нікопольського медичного спеціального центру медико-соціальної реабілітації дітей.

«Ми займаємося різними дітьми, в тому числі і аутистами, – говорить Світлана Мохонько, педагог Центру. – Самій маленькій дівчинці 1,5 рочки, самому старшому хлопчику – 7 років. Ми намагаємось в нашій роботі використовувати всі відомі на сьогодні методики, тобто ми займаємося комплексною реабілітацією. Щось ми вивчаємо на курсах, щось самостійно. Із семінару Інни Сергієнко ми дізналися багато цікавого. Для нас дуже важливо було дізнатися точку зору мами дитини з аутизмом, який вже пройшов реабілітацію і навчається у школі. Мами, з якими працюємо ми, ще не мають такого досвіду і такого сприйняття своєї дитини».

«Велика проблема наших батьків у тому, що вони відмовляються співпрацювати, не приймають діагноз, і головне – часто навіть не хочуть пройти діагностику на належному рівні», – констатує Світлана.

Слухачів цікавили питання діагностики аутизму, вплив щеплень, вік, до якого можливо навчити дитину розмовляти, взаємодія аутиста з комп’ютером, усунення агресії, час, який рекомендований для занять та інше.

«Я була приємно здивована, що у нас, виявляється є стільки подвижників, – поділилася Інна Сергієнко. – В Нікополі мене сильно вразив Центр медико-соціальної реабілітації дітей. Його головний лікар Ірина Хмелевська, не дивлячись на брак фінансування, спромоглася дуже грамотно вибудувати роботу по реабілітації дітей. Вона професійно збирає інформацію про всі відомі методики, доносить її до своїх педагогів і намагається поєднати в Центрі всі необхідні сучасні технології. Дуже хотілося , щоб таких установ і таких відданих своїй справі людей, як Ірина було б як можна більше. Неймовірно приємно, що в залі, незважаючи на суботній день, було стільки багато вдячних слухачів. Я бачила їх щиру зацікавленість, старання всіма силами зробити щось хороше для реабілітації діток, залученість до процесу обговорення. Але, на жаль, хочу відзначити і деякі мінуси, які ніяк не стосуються роботи Центру. Вочевидь часто в регіони просто не доходить велика частина інформації. Хотілося б, щоб державні органи звернули на це увагу. Адже для результативного поширення інформації мало її розміщення на сайтах, тому що не завжди цільова аудиторія може таку інформацію побачити. Необхідно налагодити і друковане поширення актуальних новин, щоб усунути інформаційну прірву між столицею і регіонами. Також дуже прикро, що до семінару не проявили інтерес, наприклад, психіатри, – люди, які повинні діагностувати аутизм. Як ми дізналися від працівників Центру, для того, щоб поставити дитині діагноз, вони змушені відправляти людей до Києва. Тому, надалі, не дивлячись на те, хто буде організовувати подібні заходи – ми чи інші організації, хотілося б побачити прояв інтересу з боку фахівців, які займаються діагностикою. Адже мета у всіх, кому не байдужа доля особливих діток, завжди повинна бути спільна».

Під час семінару Консул «Аутизм – Європа» і нікопольські спеціалісти обговорили найактуальніші питання аутизму в Україні (зокрема в Нікополі) і в світі, обмінялися досвідом роботи з дітьми і домовились про подальшу співпрацю.

Нагадаємо, що семінар в Нікополі – перший в регіональному турі консула «Аутизм – Європа» Інни Сергієнко.

Консул «Аутизм – Європа» Інна Сергієнко і директор Фонду «Дитина з майбутнім» Лариса Рибченко щиро вдячні Нікопольському медичному спеціальному центру медико-соціальної реабілітації дітей і особисто головному лікарю Центру Ірині Хмелевській за організацію семінару, співпрацю і теплий прийом!