Інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ) – це така організація, метою якої є реалізувати права дітей з особливими освітніми потребами (ООП) на отримання освіти в різних навчальних закладах (у тому числі, і дошкільних). Мова йде про дітей у віці від двох до 18 років. Інклюзивно-ресурсний центр дає психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, може надавати психолого-педагогічну допомогу і забезпечує супровід таких учнів (або дошкільнят) фахівцями з необхідною кваліфікацією.
Що таке ІРЦ: https://ircenter.gov.ua/
Тому саме ІРЦ визначають особливі освітні потреби у школярів або малюків і консультують, яким чином з ними повинні працювати педагоги. Рекомендації вони надають і батькам.
ІРЦ в Києві та Україні
Створювати ІРЦ в Україні почали кілька років тому. Вони прийшли на зміну ПМПК (психолого-медико-педагогічна консультація). Перевагами ІРЦ називають всебічну оцінку особливих освітніх потреб, постійну психологічну підтримку батьків і дітей, а також безперервний супровід.
Крім того, інклюзивно-ресурсні центри працюють тільки по міжнародно визнаним методикам діагностики та психолого-педагогічного оцінювання. Для того, щоб спостерігати за дитиною під час навчального процесу, їх представники можуть приїжджати в школу і навчати вчителів.
За методами нової української школи (НУШ), ІРЦ утворюють за певними принципами. Наприклад, один інклюзивної-ресурсний центр не може працювати більш ніж на 7 тисяч дітей в ОТГ або районі, а також не більше, ніж на 12 тисяч дітей в місті або районі міста. Якщо дітей більше, ІРЦ повинен підвищувати рівень обізнаності фахівців.
Відносно кількості інклюзивної-ресурсних центрів в Україні, то зараз їх більше 600. За даним показником лідирує Київська область, а в самому Києві утворено десять центрів (по одному в кожному районі столиці). Однак, обіцяють в МОН, до кінця 2020 року ІРЦ в країні стане на 96 більше.