Пишемо заяви: форма та зміст правильно оформленого документа

Матеріал підготовлено МГО «Дитина з майбутнім» у рамках інформаційної кампанії «Правова база України, яка захищає права родин дітей з аутизмом і забезпечує можливості їх розвитку».  У статті використовується матеріал Школи батьків, авторка та ведуча якої – правозахисниця Лариса Татаринова.

Письмові звернення до офіційних інстанцій є одним із найефективніших компонентів комунікації між громадянами та державою, особливо якщо йдеться про батьків дітей з інвалідністю. Писати різноманітні заяви, запити, скарги чи заповнювати форми у разі необхідності не складно, проте є безліч нюансів, які можуть стати серйозною перешкодою до вирішення зазначених у документах питань і проблем заявника. Наприклад, часто батьки дітей з інвалідністю скаржаться на те, що їхні запити не приймаються до розгляду певними структурами через неправильно оформлені документи. Та чи справді є причини для відмови у прийнятті заяви від громадянина і що значить «написати заяву правильно»?

Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян», оформлена належним чином заява має бути прийнята установою та організацією в обов’язковому порядку. Тобто структура, куди подають заяву, повинна зареєструвати її відповідним чином із зазначенням номера вхідної документації. Будь-які аргументи її представників на користь того, щоб не приймати заяву, наприклад, через хворобу чи відпустку секретаря або директора, не мають законної сили. Та попри це, ситуації повного непорозуміння трапляються часто, і не кожна людина готова відстояти свої права викликом, наприклад, поліції на місце. Тому заяву чи звернення легко можна надіслати поштою листом з повідомленням про вручення з описом усіх документів, які заявник вкладає у конверт. Також завжди пам’ятайте про можливість звернення до установ електронною поштою, що значно спрощує процес комунікації і, відповідно, пришвидшує вирішення питань заявника. Наприкінці електронного листа важливо підкреслити прохання повідомити реєстраційний номер звернення для розуміння дати прийняття заяви і початку процесу роботи над нею.

Наголошуємо на важливості звернення до різноманітних державних установ саме у письмовому вигляді, адже до моменту подання документа у письмовому вигляді проблема заявника залишається його особистою проблемою. Тому лише письмова заява дає шанс на розв’язання питання заявника. Часом стається так, що людина звертається телефоном до управління, департаменту чи на гарячу лінію якоїсь структури та отримує безліч різноманітних, іноді суперечливих, пояснень. Подібний шлях подарує лише марні надії і більше заплутає, ніж допоможе, адже телефонні розмови не є офіційною підставою для дій, і до того ж інформація, надана телефоном, може не мати юридичної сили чи законних підстав. Саме тому у випадку комунікації громадянина з державою найкращою та найефективнішою порадою стане народна приказка: «Написавши пером, не витягнеш і волом».

Структура паперової або електронної заяви

Загалом заява пишеться у довільній формі, але повинна відповідати певним критеріям і мати такі компоненти:

  • Кому та від кого.

Заява завжди пишеться на першу особу із зазначенням її посади, наприклад: «Директору Центру соціальних послуг», «Директору школи», «Міністру охорони здоров’я» тощо. Часом трапляється, що заявник не знає імені та прізвища першої особи, проте це не є перешкодою до подання документа із зазначенням посади першої особи, якій адресовано заяву. У шапці заяви варто вказати номер телефону заявника та адресу (поштову чи електронну), на яку йому зручніше отримати відповідь на заяву.

 

 

  •  Текст заяви.

Текст заяви складається з декількох частин: інформаційної, описової та прохальної.

У першій частині заявник вказує дані осіб, яких стосується заява. Наприклад: «Я мама, яка виховує дитину з інвалідністю, яка має (якщо має) встановлену підгрупу А, ПІБ і дата народження дитини».

В описовій частині заявник описує проблему. Наприклад: «Я звернулась до сімейного лікаря (чи педіатра), з яким підписано декларацію, щодо забезпечення моєї дитини безкоштовними ліками. Проте лікар мені повідомив, що потрібних ліків немає у переліку».

В останній частині заявник наводить своє прохання до першої особи тієї інстанції, куди звертається. Наприклад: «Прошу забезпечити мою дитину безкоштовними ліками відповідно до рекомендацій профільного лікаря (копії рекомендацій додаються)».

Текст заяви має бути короткий, але змістовний: не потрібно наводити інформацію, яка не стосується прохальної частини заяви. Також у заяві до першої інстанції не потрібно зазначати посилання на нормативну базу. У заявах до вищих інстанцій можна посилатися на норми закону у випадку, якщо ви їх досконало знаєте або вам їх чітко роз’яснили юристи.

  • Дата й підпис.

Наприкінці заяви обов’язково зазначаються дата й підпис. Чому? Тому що без дати навіть найкращу заяву у світі з найгуманнішою прохальною частиною не буде прийнято до уваги і розгляду! При плануванні коштів та послуг враховуються лише ті документи, які мають дати, від яких і вираховують встановлений законодавством України строк на вирішення проблем заявника. Не варто погоджуватись на прохання не вказувати дату в заяві через, наприклад, відсутність бюджетних коштів чи перенесення розгляду питання тощо, адже це точно не в інтересах заявника.

Заяви встановленої форми

Існує лише один випадок, коли заявнику можуть відмовити у прийнятті заяви на підставі неправильного оформлення документа. Це може статися тоді, коли його заява не відповідає зразку, затвердженому профільним міністерством. Так, Міністерство соціальної політики має свої форми заяв, таких як заява про надання соціальних послуг чи про призначення всіх видів соціальної допомоги та компенсацій, у якій заявник ставить позначку навпроти назви тієї виплати, на яку претендує. Знайти потрібний бланк можна на сайті відповідного міністерства або при безпосередньому зверненні до установи.

Також наголошуємо на необхідності завжди читати все, що підписуєте, адже на затверджених профільними міністерствами формах є перелік усіх положень, які повинні роз’яснити заявнику при поданні заяви. Наприклад, при поданні заяви на отримання технічних засобів до Управління соціального захисту заявника мають повідомити про перелік усіх технічних засобів, про компенсацію придбаного за власні кошти, про електронний кабінет і т. д. Будьте уважні!

Висновки:

  • Усі заяви подаються в довільній формі, якщо інше не передбачено профільним міністерством.
  • Усі заяви, оформлені належним чином, приймаються і реєструються в обов’язковому порядку.
  • У разі виникнення труднощів звертайтеся до безоплатної правничої первинної допомоги, яка передбачає складення заяв, скарг та інших документів непроцесуального характеру (тобто не для суду) за телефоном 0-800-13-103.