Мобілізація та ментальні порушення: все що треба знати про виключення з обліку та відстрочку від мобілізації

Наразі питання мобілізації стоїть надзвичайно гостро, особливо в родинах, які виховують молодих людей з ментальними порушеннями або ж підлітків з особливостями розвитку, які  ось-ось досягнуть призовного віку. Проблема гостра та болюча, адже лежить не лише у юридичній площині, а й у моральній та психологічній. Адже визнання придатності особи до військової служби на підставі помірної вираженості симптомів РАС часто викликає відчай батьків. Останні знають, що, наприклад, звичайне перевантаження навіть компенсованої дитини призведе до страшного мелтдауну з непередбачуваними наслідками, але за законом така особа не може бути виключена з обліку військовозобов’язаних. Інша проблема, коли батьки, маючи офіційно підтверджений діагноз, з певних причин не встановлювали інвалідність і не отримували державну допомогу до початку повномасштабної війни і тепер проходять кола пекла для зміни ситуації. Ми все це розуміємо, але у даному матеріалі спираємося виключно на закон України без коментарів етичного характеру. Це допоможе зрозуміти правила, які на сьогодні є у нашій країні, і знайти рішення в їх межах. 

Виключення з військового обліку та рівень придатності до військової служби осіб з ментальними порушеннями

Право на виключення з військового обліку мають громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років за умов, визначених статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а саме особи, які:

    1. померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
    2. припинили громадянство України;
    3. визнані непридатними до військової служби;
    4. досягли граничного віку перебування в запасі.

Перелік порушень, які є підставою для виключення з військового обліку (виконання п.3) або ж визнання рівня придатності викладено у Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України під назвою “Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві”. Ментальні порушення, а саме розлади аутистичного спектра, роз’яснені у розділі “Розлади психіки та поведінки (F00-F99), їх наслідки”, стаття 18, яка включає (джерело: Наказ Міністерства оборони України від 27.04.2024 N262 Про затвердження змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України):

поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій F50-F69; F80-F99 (пов’язані з розладами споживання їжі, зі зловживаннями речовинами, які не зумовлюють залежність); розлади поведінки та емоцій у підлітковому віці (гіперкінетичні, соціальні, емоційні, неуточнені психічні); розлади особистості та поведінки у зрілому віці (параноїдний, шизоїдний, диссоціальний, емоційно нестабільний, істеричний та інші) розлади звичок та спонукань, статевої ідентифікації, сексуальні розлади, специфічні розлади, пов’язані з психологічним розвитком тощо. 

В залежності від вираженості основного діагнозу визначається рівень придатності особи до військової служби:

  1. Особа з різко виражениим станом, із схильністю до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій визнається непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку.
  2. Особа, стан якої виражений помірно з нестійкою компенсацією або компенсована визнається придатною до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логічтики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

Підкреслимо, помірно виражений або компенсований розлад аутистичного спектра не є підставою для виключення з військового обліку, а є підставою для визнання придатності нести службу в установах, не пов’язаних з безпосереднім веденням бойових дій. Не визначається ступінь придатності лише особам з інвалідністю. 

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від від 16 серпня 2024 р. № 932 про “Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів” пункт 8 особи з інвалідністю або особи, які мають тяжкі захворювання подають до ТЦК документи, що підтверджують інвалідність (медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, довідку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”) або (за відсутності документу, що підтверджує інвалідність) документ, що підтверджує наявність відповідного захворювання (стану) за формою первинної облікової документації N 080-3/о. Постанова військово-лікарської комісії приймається без проведення медичного огляду на основі поданих документів та даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я. 

Тобто, медичний огляд осіб зі встановленою інвалідністю чи осіб, які мають документально підтверджену тяжку хворобу (в тому числі психічну) не проводиться. 

Увага! Постанова Кабінету Міністрів України від від 16 серпня 2024 р. № 932 про “Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів” щойно прийнята, тому як саме вона працюватиме на прктиці поки невідомо. 

Відстрочка від мобілізації військовозобов’язаних

Хто має право на відстрочку від призову з причини наявності дітей з особливостями розвитку

Увага! У цьому розділі мова йде про відстрочку від мобілізації військовозобов’язаних ЛИШЕ на підставі наявності дітей з інвалідністю чи важкими психічними порушеннями. Повний же перелік осіб, які мають право на відстрочку дивіться у ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

У даному випадку відстрочка від призову до військової служби відбувається з причин (на підставі ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та Постанови Кабміну N560 від 16.05.2024 р. “Про порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період”): 

  • виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • виховання хворої на тяжкі психічні розлади дитини, якій не встановлено інвалідність;
  • утримання повнолітньої дитини, яка має інвалідність I чи II групи.

Виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років 

Відповідно до п. 5 частини I ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” для підтвердження права на відстрочку від мобілізації з причини виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років військовозобов’язаний має надати документи до ТЦК, які підтверджують інвалідність дитини та вид родинних стосунків, а саме:

  1. медичний висновок (форма затверджена МОЗ України) про дитину з інвалідністю віком до 18 років або індивідуальну програму реабілітації дитини (ІПР), яка видається ЛКК (лікарсько-консультативна комісія лікувально-профілактичного закладу).

2.1. У разі виховання дитини з інвалідністю батьками до ТЦК подається свідоцтво про народження дитини із підтвердженням батьківства військовозобов’язаного.

2.2. У разі виховання дитини з інвалідністю усиновителями до ТЦК подаються рішення суду про усиновлення та свідоцтво про народження дитини із підтвердженням батьківства військовозобов’язаного.

2.3. У разі виховання дитини з інвалідністю опікуном (піклувальником) до ТЦК подаються: рішення державної адміністрації чи ради про встановлення опіки чи піклування або рішення суду про встановлення опіки чи піклування, свідоцтво про народження дитини.

2.4. У разі виховання дитини з інвалідністю прийомними батьками до ТЦК подаються: рішення державної адміністрації чи ради про влаштування дитини до прийомної родини або договір про влаштування дітей на спільне проживання та виховання у прийомній родині, свідоцтво про народження дитини. 

Виховання хворої на тяжкі психічні розлади дитини, якій не встановлено інвалідність

Відповідно до п. 6 частини I ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” для підтвердження права на відстрочку від мобілізації з причини виховання хворої на тяжкі психічні розлади дитини, якій не встановлено інвалідність військовозобов’язаний має надати документи до ТЦК, які підтверджують хворобу дитини, виховання дитини та вид родинних стосунків, а саме:

  1. Довідка N080-3/о про тяжкий психічний розлад.
  2. Довідка про отримання допомоги від держави на дитину з тяжкими психічними розладами, яка видана підрозділом з питань соцзахисту або центром з нарахування та здійснення соцвиплат (отримувач даного виду допомоги не має значення).

3.1. У разі виховання дитини, хворої на тяжкі психічні розлади і якій не встановлено інвалідність батьками до ТЦК подається свідоцтво про народження дитини із підтвердженням батьківства військовозобов’язаного.

3.2. У разі виховання дитини, хворої на тяжкі психічні розлади і якій не встановлено інвалідність усиновлювачем до ТЦК подаються: рішення суду про усиновлення та свідоцтво про народження дитини із підтвердженням батьківства військовозобов’язаного.

3.3. У разі виховання дитини, хворої на тяжкі психічні розлади і якій не встановлено інвалідність опікуном чи піклувальником до ТЦК подаються: рішення державної адміністрації чи ради про встановлення опіки чи піклування або рішення суду про встановлення опіки чи піклування, свідоцтво про народження дитини. 

Утримання  повнолітньої дитини з інвалідністю I чи II групи

Відповідно до п. 7 частини I ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” для підтвердження права на відстрочку від мобілізації з причини утримання повнолітньої дитини з інвалідністю I чи II групи військовозобов’язаний має надати документи до ТЦК, які підтверджують інвалідність дитини та вид родинних стосунків, а саме:

  1. Довідка (форма затверджена МОЗ України) до Акта огляду МСЕК (медико-соціальна експертна комісія); або посвідчення інваліда I чи II групи; або пенсійне посвідчення або посвідчення, яке підтверджує призначення соцдопомоги відповідно до ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” та в якому зазначена група та причина інвалідності; або довідка (форма затверджена Міністерством соціальної політики) на отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу. 
  2. Свідоцтво про народження дитини із підтвердженням батьківства військовозобов’язаного. 

Як оформлюється відстрочка від призову з причини наявності дітей з особливостями розвитку

Для оформлення відстрочки від призову військовозобов’язані мають особисто звернутися до ТЦК з заявою встановленої форми та повним переліком оригіналів документів (або копій документів, які засвідчені в установленому порядку), які підтверджують право на відстрочку. Представник ТЦК в обов’язковому порядку реєструє заяву і протягом 7 днів з дати її отримання (але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади) має прийняти рішення та оформити відповідний протокол. Протягом часу поки ТЦК перевіряє надані дані та здійснює додаткові запити до органів держвлади, військовозобов’язаний очікує рішення і не направляється на медичний огляд. 

Після розгляду ТЦК військовозобов’язаний отримує офіційне письмове рішення у вигляді Довідки про відстрочку або письмового повідомлення про відмову з зазначенням причини. У разі відмови в наданні відстрочки військовозобов’язаний може оскаржити таке рішення ТЦК у суді. Підкреслимо, що ТЦК може скасувати рішення про надання відстрочки військовозобов’язаному з причини наявності дітей з особливостями розвитку у разі зміни або втрати підстав, про що повідомляється заявнику не пізніше ніж наступного дня після ухвалення рішення про скасування. 

Важливо! Всі особи, яких було виключено з військового обліку або ті, які мають право на відстрочку від мобілізації обов’язково мають носити з собою військово-обліковий документ із зазначенням підтвердження виключення чи відстрочку для демонстрації працівникам ТЦК, поліції, прикордонникам тощо. Також у листопаді 2024 року має запрацювати електронна відстрочка у Резерв+,  а першими отримають доступ до сервісу саме особи з інвалідністю. 

Наголошуємо на деяких моментах коли ви вже отримали відстрочку згідно інструкції вище та перетинаєте кордон:

Достатньо мати лише Резерв+ (встановлюйте заздалегідь)

У прикордонників немає обладнання, що зчитує штрих-код і вони не можуть перевірити дані в реєстрі, а обладнання для зчитування QR-кодів є, тому наявність Резерв+ суттєво пришвидчує проходження кордону.

– Авторизація в Резерв+ тільки через Bank ID, тож вашому 18+ необхідно мати банківський рахунок.

– Коли дорослий чоловік вперше з введення військового стану виїжджає за кордон, прикордонники дають запит в базу Оберіг, щоб перевірити дійсність документів (навіть із наявністю Резерв+) і це зазвичай займає від 30 хвилин до 3 годин. Вони навіть можуть телефонувати в військомат для перевірки. Закладайте цей час для себе.