“Аутизм Європа” разом з МГО “Дитина з майбутнім” посилюють адвокацію розбудови сильного Соціального фонду ЄС

Днями Єврокомісія прийняла низку основоположних рішень, які значно впливають на соціальну політику країн Єврозони. Мова йде про очікуване скорочення програм та підрозділів, від фінансування яких залежатиме підтримка найбільш незахищених верств населення. МГО “Дитина з майбутнім” в якості члена “Аутизм Європа” підтримала нещодавну заяву про необхідність розбудови сильного Соціального фонду, який має на меті гарантування громадянам пріоритету їхнього соціального захисту, зменшення нерівності, сприяння соціальним інноваціям і досягнення високого рівня зайнятості. 

Засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа” Інна Сергієнко зазначила: 

“Ми підтримуємо заяву розбудови сильного Соціального фонду Євросоюзу разом з іншими організаціями не лише в знак солідарності, але й через те, що від стану справ у соціальній сфері Європи залежить підтримка та допомога мільйонам українських громадян, які вимушені були покинути домівки через широкомасштабну російську агресію у 2022 році. Для України, яка активно працює над інтеграцією у європейський єдиний простір,  стратегічно важливо мати свій голос вже і захищати права своїх громадян. Над цим ми і працюємо разом з нашими друзями і колегами «Аутизм Європа» ”. 

Через деякі ініціативи реалізація основних положень курсу з розбудови Соціального фонду опинилися під загрозою. Так, Єврокомісія запропонувала новий регламент щодо поточного фінансування Європейського соціального фонду з перенаправленням ресурсів на нові пріоритети оборони та конкурентоспроможності. Минулого тижня було оголошено про ліквідацію з 1 травня 2025 року підрозділу соціальної економіки в рамках Генерального директорату з питань зростання (DG GROW). Також було оголошено про скасування конкурсів за Програмою конкурентоспроможності підприємств та малих і середніх підприємств. Ця програма була життєво важливим інструментом підтримки зростання та інновацій суб’єктів соціальної економіки. Її скасування суттєво підриває сектор, який має вирішальне значення для економічної стійкості та соціальної згуртованості.

На думку підписантів спільної заяви, ці події підтверджують депріоритизацію соціальної інтеграції в нинішньому складі Єврокомісії. Натомість для того, щоб соціальні служби могли впоратися з описаними вище викликами і відігравати свою ключову роль у реалізації Соціальної підтримки, дуже важливо, щоб наступна Багаторічна фінансова програма містила адекватний бюджет і пріоритети для Соціального фонду, а також ефективну структуру управління для соціальних служб. Для досягнення цього необхідно:

  • Забезпечити адекватний і спеціальний Соціальний фонд для повної реалізації Європейських соціальних прав.
  • Забезпечити спеціальний бюджет та цільове призначення майбутнього Соціального фонду для боротьби з дитячою бідністю та соціальною ізоляцією.
  • Максимізувати вплив майбутнього Соціального фонду шляхом забезпечення участі неприбуткових організацій.
  • Зміцнення можливостей соціальних служб для доступу до майбутнього Соціального фонду.
  • Забезпечити доступ бенефіціарів до спрощення.
  • Забезпечити, щоб фонди ЄС сприяли соціальним змінам та змінам у сфері прав людини і були орієнтовані на потреби людей та громад.

Детальну програму забезпечення кроків дивіться за посиланням