Вчені виявили, що люди з аутизмом частіше, ніж звичайні, генерують креативні ідеї. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в серпневому номері журналу «Про аутизм і порушеннярозвитку» (Journal of Autism and Developmental Disorders). Таке відкриття називають першою спробою емпірично пов’язати творче мислення з характерними рисами аутизму.

Згідно з інформацією психологів Університету Східної Англії (UEA) і Університету Стірлінга, індивіди з яскраво вираженими аутичними рисами пропонують менше відповідей при пошуку альтернативного рішення проблеми (процес під назвою «дивергентне мислення»), але їхні варіанти унікальніші та креативніші.

Дослідники провели експеримент, під час якого 312 осіб анонімно відповідали на запитання анкети. За їхніми відповідями вчені вимірювали і аналізували аутичні риси. Також учасникам пропонували серію тестів на творче мислення. Наприклад, особливих людей просили знайти альтернативне застосування для цегли або скріпки для паперу, або надати стільки тлумачень абстрактній картині, скільки вони встигнуть придумати за хвилину. У тих, хто пропонував найнезвичайніші варіанти, спостерігалися чітко виражені прояви аутизму.

«Люди з характерними особливостями аутизму можуть знаходити найрізноманітніші креативні шляхи вирішення проблем, – коментує доктор Мартін Догерті зі школи психології Університету Східної Англії. – Вони можуть не побачити ті ж рішення, що і звичайні люди, і віддати перевагу менш поширеним ідеям, які іноді виявляються більш ефективнішими, ніж стандартні».

Захисники інтересів людей з аутизмом оцінили дослідження як важливий крок до завершення епохи неправильного уявлення про різного роду порушення. Таке відкриття дасть можливість особливим людям не тільки розвивати себе, але і знайти гідну роботу, засновану на прикладному застосуванні незвичайних ідей.

«Вперше дослідження з аутизму довело, що інший погляд на світ може бути дуже позитивною особливістю, необхідною в сучасному світі, – коментує консул«Аутизм-Європа», засновник Фонду «Дитина з майбутнім» Інна Сергієнко. – Креатив сьогодні «в моді», якщо можна так сказати, а значить, ця здатність людей з аутизмом може бути затребувана на ринку праці. Головне – навчити їх пропонувати свої послуги, а суспільству допомогти побачити користь від послуг особливих людей, яка в деяких сферах значно більша, ніж від звичайних».