28 грудня 2021р. Інна Сергієнко написала у Фейсбук пост, який буквально у лічені години викликав величезний резонанс у соцмережах, медіа, законодавчій і виконавчій владі України.
Ось цей пост:
“Уважаемый Кабінет Міністрів України. Вот и к нам на садик для детей с аутизмом пришли счета за теплоносители. Коэффициент 2,68, потому что, согласно “Постанові КМУ №1209” мы и другие центры, созданные родителями, чтобы хоть как-то помочь своим детям, относимся к категории “інші” вместе с ТРЦ. Жаль, что рентабельность у нас разная. У нас когда-нибудь научатся стимулировать социальный бизнес? Мы решаем проблемы, которые не решает государство. А теперь серьезно обдумываем возможность дальнейшего существования наших проектов. Только я предупреждаю – просто так садик не закрою. Мы с детьми придем к вам – в Кабмин, не поможет – в Верховную раду (поэтому тегаю и представителей различных партий) и оставим их вам на пару часиков. Посмотрим как вы будете решать проблемы аутизма, те самые, с которыми мы живем каждый день”.
Обурення Інни Сергієнко і всього громадського суспільства викликали не ціни на газ, які у всій Європі і в Україні виросли до небачених історичних максимумів (і всі це розуміють), а явно виражений дискримінаційний підхід КМУ до освітніх закладів, що опікуються дітьми з особливими потребами. У тарифах на опалення останніх уряд фактично прирівняв до комерційних структур, у той час, як бюджетні садки і школи, згідно з Постановою КМУ, мають оплачувати послуги за опалення за тарифом утричі меншим.
Власне, другий пост Інни на цю тему 29 грудня вже чітко пояснював, у чому полягають причини дискримінації, чому це торкається прав багатотисячної спільноти людей з ментальними розладами в Україні і що у даному випадку мова зовсім не йде про якісь пільги для аутистів, ні. Мова лише про ліквідацію дискримінаційних положень Постанови. Ось цитата:
“А думаю я о том, что проблема, на самом деле, в нашем – и вашем – случае, не в цене газа (она объективно взметнулась до невиданных размеров для всей Европы и, естественно, Украины), а в дискриминации многотысячной категории людей с особенными потребностями. Людей всех возрастных категорий и их семей. А дискриминация – это уже точно не про тариф.
Общеизвестно, что в последнее время наших детей массово вытесняют из инклюзии под любыми предлогами. Начиная с рекомендаций ИРЦ и заканчивая организацией бытовой травли в классах. Мотивируют отсутствием средств, специалистов, несовершенством законодательства и т.д. и т.п. Да, в отдельных случаях иногда это объективные причины, но мы наблюдаем превращение этих случаев в правило и закрывать на такие “правила” глаза мы не хотим и не будем. Ведь не для того же мы вместе с вами уже 12 лет боремся за права людей с аутизмом в Украине, чтобы просто так опустить руки? Я уверена, что задача государства – создать нормальные условия для всех своих граждан и с каждым годом их улучшать, а не ухудшать”.
Консул “Аутизм Європа” зазначила, що останні роки спостерігається тенденція до “вичавлення” дітей з особливостями розвитку з інклюзивного на домашнє навчання. Проте дітям з аутизмом життєво необхідно знаходитись у середовищі однолітків, аби стати активною та корисною частиною суспільства. Підхід держави до забезпечення закладів підтримки та навчання знаходиться нижче мінімального рівня, тому батьки змушені шукати допомоги у приватних та дуже дорогих установах, куди державні субвенції не потрапляють.
Інна Сергієнко підкреслила, що спільно с іншими громадськими організаціями вже готує звернення до органів влади, аби бути почутими та, головне, примусити державу зменшити тарифи, адже батьки не зможуть покрити захмарні суми у десятки тисяч гривень на послуги, які держава у цілому має забезпечувати безоплатно і сама.
Користуючись нагодою висловлюємо подяку українським ЗМІ, політикам та громадським організаціям, які відгукнулися та дуже оперативно висвітлили проблему в інформаційному просторі. Зокрема, виданням Українські Новини, Vesti Ua, ТСН Новини, Big Kyiv, КП в Україні, телеканалам Київ і Прямий за сюжети у новинних випусках та Юрію Павленко, народному депутату та колишньому уповноваженому Президента України з прав дитини.