Програма під назвою «Сreative inclusivity», організована волонтером Ліз Зуром, проводиться відділенням Українсько-канадського конгресу в Торонто. Програма для переміщених у зв’язку з війною українських дітей стартувала в середині грудня і активно розвивається. Клас розрахований на 12 дітей, але зазвичай приходить близько 14. Кожної другої суботи вранці діти, які часто мають особливі потреби, зустрічаються, щоб протягом години займатися декоративно-ужитковим мистецтвом та іграми. Кожен урок триває одну годину, але вони не хочуть йти, тому зазвичай вони стрибають протягом півтори години», — каже Ліз Зур, керівник групи програми.
Ліз була натхненна лекцією нашого Директора Ірини Сергієнко, проведеної ще у жовтні для широкого кола волонтерів канадської організації Ukrainian Canadian Congress. У лекції окрім порад з травми, аутизму Ірина порадила не намагатися все робити самостійно, а працювати разом з існуючими організаціями, які мають ресурси та схожі гуманітарні завдання.
Поміркувавши, Ліз звернулася з ідеєю до архидиякону Стівена Макісона, главі християнського ком’юніті в Торонто, -Redeemer. Він каже, що церква була у захваті від цієї перспективи та співпраці. Redeemer надав простір безкоштовно і взяв на себе зобов’язання з низки класів, що додало програмі стабільність.
Як мати дитини з особливими потребами, Зур каже, що може порозумітися з батьками дітей з особливими потребами, які приїжджають до Канади з України. Близько третини дітей у програмі мають проблеми з розвитком, такі як аутизм та СПАУ.
Основна складність у тому, що новоприбулі не мають статусу біженця, – батьки та діти, які беруть участь у програмі, не мають права на отримання великої кількості ресурсів для людей з обмеженими можливостями в Канаді. Тим, хто потрапляє до списку послуг, часто доводиться довго чекати.
Ось чому ця група особливо вразлива. Батьки турбуються про оплату оренди, купівлю продуктів та одягу. У них немає зайвих грошей, щоб витрачати їх на мистецтво, розваги чи спілкування для дитини. Більшість волонтерів – новачки, які допомагають новоприбулим активно інтегруватися. Ця спільнота – для всіх українських дітей та сімей, які залишили своїх друзів і приїхали до Канади через війну, і поки що самотні. Ініціатива «Сreative inclusivity» допомагає сім’ям адаптуватися та будує життя заново.