В рамках Стратегії Європейського Союзу щодо прав людей з інвалідністю на 2021-2030 роки виконавча Комісія запроваджує два види карток – посвідчення та паркувальні карти для осіб з інвалідністю. Ці документи є уніфікованими для всіх громадян країн-членів ЄС та слугуватимуть унікальним засобом для вільного пересування в межах Шенгенської зони та отримання додаткових послуг.

 

“Для виконання ініційованої Першою леді Оленою Зеленською Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року та курсу нашої держави на якнайшвидший вступ до європейської родини, наша влада має унікальну можливість долучитися до нових стандартів Європи та скористатися безцінним досвідом, який слугуватиме якісному покращенню життя осіб з інвалідністю, – зазначає консул “Аутизм Європа” та засновниця МГО “Дитина з майбутнім” Інна Сергієнко. – Оскільки через війну мільйонам українців довелося шукати прихисток в країнах Європи, то ми неодмінно маємо затвердити намір швидко долучитися до європейської системи на державному рівні, аби відразу після вступу до ЄС українці з інвалідністю могли користуватися перевагами цих документів. Тим більше, що карти будуть доступні вже за декілька років”.

З закликом якнайшвидше імплементувати ініціативу виступає і “Аутизм Європа” – міжнародна організація, яка адвокатує права осіб з аутизмом на рівні європейських держав. Україна в особі Інни Сергієнко, члена правління “Аутизм Європа”, також долучається до заклику, адже запровадження документів є надважливим для людей з інвалідністю. Чому?

Що таке європейське посвідчення особи з інвалідністю

Європейське посвідчення особи з інвалідністю слугуватиме доказом статусу людини з інвалідністю у всіх країнах ЄС.Воно надасть її власникам рівний доступ до спеціальних умов та пільгових режимів у будь-якій точці ЄС. Спеціальні умови застосовуються при користуванні громадським транспортом, відвідуванні культурних заходів, музеїв, центрів дозвілля та спорту, парків розваг тощо.

Вони можуть бути, зокрема, у формі:

  • безкоштовного в’їзду;
  • знижених тарифів;
  • пріоритетного доступу;
  • персональної допомоги;
  • допоміжних засобів пересування.

Європейська карта доповнить державне посвідчення особи з інвалідністю, яке й надалі видаватиметься національними органами влади на основі власних критеріїв.

Що таке європейська паркувальна карта для осіб з інвалідністю 

Європейська паркувальна карта для осіб з інвалідністю гарантуватиме користування місцями для паркування та об’єктами, зарезервованими для осіб з інвалідністю, у всіх країнах ЄС. Вона замінить національні паркувальні карти.

Запровадження документів

Ініціатива створення уніфікованих карт – посвідчення особи з інвалідністю та паркувальної карти особи з інвалідністю – ґрунтується на досвіді пілотного проєкту ЄС з видачі посвідчень особи з інвалідністю, що триває у 8 країнах ЄС, і базується на Рекомендації Ради 98/376.

Тепер це буде обговорено Радою ЄС та Європейським парламентом, після чого буде прийнято правовий акт, який зобов’яже уряди країн ЄС запровадити картки для своїх громадян протягом 2,5 років в межах Європейського Союзу.