На питання, чи можна вилікувати аутизм, досвідчені фахівці ніколи не дадуть прямої відповіді. Якщо вам відповіли прямо, ствердно чи негативно, швидше за все, ваш співрозмовник або не зовсім, так би мовити, в темі, або вам хочуть продати чарівну таблетку від аутизму, якої в принципі не існує.
Разом з тим, не можна обійти стороною той факт, що люди, які зіткнулися з питанням аутизму, досить часто, як показує наш багаторічний досвід діяльності, запитують, як лікувати аутизм, лікується він взагалі чи ні, чи можна захворіти на аутизм і т.д., не віддаючи собі звіт, що така постановка питань сама по собі є некоректною, а, значить, не може бути визнана гідною прямим і простим «так» або «ні». Але оскільки такі питання існують, наше завдання не ігнорувати їх, а все-таки дати на них відповідь. Тим більше, що від цього можуть залежати дії батьків по відношенню до своєї дитини і доля багатьох дітей.
Чи можна вилікувати аутизм
Так ось. Аутизм, як відомо, має ще одне прийняте в світі назва, а саме – розлад аутичного спектру (РАС). За цим терміном відразу заховані два ключових поняття.
Перше з них – розлад. Саме «розлад», а не «хвороба». Люди з аутизмом не хворі, у них розлад аутичного спектру. Іншими словами, це означає, що уявлення про те, що аутисти можуть бути пацієнтами лікарні, яким варто пройти курс прийому деяких препаратів і вони чарівним чином візьмуть і вилікуються, в корені невірно, і навіть, як це прийнято в розвинених цивілізованих країнах, може бути образливо по відношенню до людей з аутизмом.
Аутизм, ще раз підкреслимо, не хвороба, а стан, з яким дитина з’являється на світ. До слова, РАС є пильним предметом вивчення в світі вже кілька десятиліть, але причини виникнення аутизму досі не визначені. Так, сьогодні існують значні прориви в сфері вивчення аутизму як явища, і цілий перелік припущень щодо причин його виникнення, але чітких відповідей, як і протоколів, в світі до сих пір немає. Ні в кого. Ось чому твердження, що причиною виникнення аутизму є щеплення, медпрепарати, спадковість, випромінювання смартфонів і – навіть! – продукти харчування – просто примітивні і неосвічені. Відповідно, виходячи з вищевказаного, ніяких чарівних таблеток, «виліковуються» аутизм, немає і бути не може. Це треба розуміти і просто прийняти як даність.
Друге ключове поняття, зашите в термін РАС, – спектр. Ось яке визначення дає цьому терміну Вікіпедія: «Спектр (лат. Spectrum« бачення ») у фізиці – розподіл значень фізичної величини, зазвичай енергії, частоти або маси». Що це означає в нашому випадку? Те, що аутизм не буває однаковий, він різний в кожному окремому випадку, це саме спектр розладів, різних за своєю якістю, проявам і підходах в коректувань. Якщо говорити про спрощеному вигляді, то цей спектр складається з ознак, що визначають ланцюжок від слабо-до функціонально індивідів з аутизмом. Звичайно, все набагато складніше, але навряд чи є сенс втомлювати вас серйозною і глибокою науковою лексикою, наше завдання – доступно пояснити основні ази, давши відповідь на питання, винесене в заголовок. Тому, як ви розумієте, наявність цілого спектру різних розладів теж не передбачає наявність якоїсь універсальної методики (або ліки, що звучить неграмотно) від аутизму.
Також треба розуміти, що кількість людей з РАС в світі зовсім не маленьке. За даними Всесвітньої Організації з Охорони Здоров’я (сайт ВООЗ https://www.who.int/ru), кожен з 160 дітей матиме РАС, яке збережеться у них і в дорослому віці. За оцінками тієї ж ВООЗ, чотири з кожних п’яти аутистів (80%), ніде не працюють, хоча і мають високий рівень логічного мислення і прекрасно проявляють себе в роботі і творчості, аналізі великих масивів даних і особливої уважності до деталей і т.д. В ізраїльській армії, наприклад, є окремий підрозділ, куди беруть тільки людей з аутизмом. Доведеним, але, на жаль, маловідомим для українського суспільства є також, наприклад, той факт, що рівень концентрації аутистів в Силіконовій Долині в США набагато вище, ніж їх частка в середньостатистичному суспільстві. Ми можемо багато говорити на цю тему, але головне, що ми хочемо донести цими прикладами, – аутистів в світі багато і вони різні.
І ось зараз, після вишепрочітанного, вам можна відповісти, що від аутизму не можна вилікується, бо він не лікується, він коригується. І для функціональних людей з аутизмом, і для нізкофункціональних, і для діток, і для дорослих в світі розроблено і успішно застосовується безліч методик, спрямованих на адаптацію людей з РАС до соціуму – їх глибоку і всебічну соціалізацію.
Ще 15 років тому громадяни України, як і раніше все населення СРСР, навіть не знало про такий термін як «аутизм». Сьогодні, завдяки відкритості кордонів і інформаційного простору, засобів комунікації, зусиллям громадських організацій, волонтерам і, звичайно, держави, ці методики успішно використовуються в Україні і дають видимі позитивні результати. При цьому, не треба бути фахівцем, щоб зрозуміти – не всі методики матимуть користь у вашому конкретному випадку, оскільки ваш випадок індивідуальний.
Вибір методик, та й взагалі будь-яких дій батьків, родичів і фахівців, щодо вашої дитини повинні робити професіонали на основі грамотної, комплексної та своєчасної діагностики. На її основі, як правило, під кожну дитину розробляється індивідуальна програма корекції, спрямована на роботу з тими РАС, які мають місце в конкретно вашому випадку.
Тоді в якому віці, в такому випадку, робити дитині діагностику на аутизм, запитаєте ви? Це окрема тема для розмови і повну відповідь на це питання ви теж знайдете на нашому сайті.
Ну і на завершення хотілося б відповісти тим, хто задається питаннями типу «чи можна захворіти на аутизм»? Ні, не можна тому, що це – вроджене розлад.
Аутисти – такі ж люди, як і всі. І, як і всі, вони різні. Так, у всіх них особливе специфічне сприйняття світу і реакції на навколо їх відбувається. Але запитайте – хіба це не стосується будь-якого нормотіпічного людини?
Аутисти є частиною будь-якого суспільство, а суспільство, якщо воно цивілізоване, разом з державою, якщо воно гуманне, має забезпечити гідне життя для всіх своїх громадян. Для всіх.