Як правильно коригувати РАС

«Моя дитина цурається інших дітей, ні з ким не грається. Дитяча кімната схожа на приміщення перфекціоніста: іграшки акуратно виставлено в ряд, а річ, недбало залишена на ліжку, нервує. Часто кричить і метушиться, якщо щось іде не за планом. Мами на дитячому майданчику осудливо перешіптуються, коли влаштовує істерику на рівному місці. І тільки я знаю, що мій п’ятиліток – аутист».

Подібні скарги часто супроводжують розповіді батьків у кабінетах психіатрів і психологів. Але розлад аутистичного спектру (РАС) не вирок, а при правильному підході та своєчасній реакції дитина живе щасливо і мало відрізняється від однолітків. Як це можливо?

Аутизм: ознаки хвороби у дітей від трьох до шести років

Аутизм – це поняття, яке включає низку розладів аутистичного спектру (РАС). Види стану: синдром Аспергера, синдром Ретта, атиповий аутизм, ранній дитячий аутизм. Який би діагноз не було записано в медичній карті, виділяють загальні характерні ознаки аутизму, характерні для дітей від трьох до шести років:

  1. Порушення соціальних контактів. Ця ознака характерна для дітей з РАС будь-якого віку, але виходить на перший план і актуалізується, коли дитину ведуть до дитячого садка. Залучення до дитячого колективу викликає роздратування і бажання втекти подалі. Виявляється або активно (коли дитина фізично уникає дітей, тікає або агресує), або пасивно (дитина з РАС ігнорує однолітків, не грається і не тягнеться до товариства).
  2. Ігрові особливості. Дитина з аутизмом грається іграшками або побутовими предметами по-особливому: сортує, розкладає, викладає за формою або кольором. Сюжет у грі відсутній. Також важлива ігрова послідовність: дитина одягає або розчісує ляльку в одному й тому самому порядку, не порушуючи черговості. Це своєрідний прояв стереотипій, коли дитина з РАС виконує порядок дій за суворим планом. Зміни або неможливість дотримуватися черговості призводять до тривоги та істерик. У цьому віці з’являються ритуальні дії – наприклад, поплескати в долоні перед миттям рук.
  3. Мовленнєві порушення та розлади інтелекту. Дитина з аутизмом мало використовує мовленнєвий апарат при його фізіологічній збереженості. Словниковий запас дитини мізерний, часто для «спілкування» використовуються крик або придумані слова і речення. Дитині з РАС важко сконцентруватися і зберігати увагу. Вона швидко втрачає інтерес, а діяльність хаотична. Абстрактне і логічне мислення, фантазія не розвинені.
  4. Відсутність інстинкту самозбереження. Дитина з РАС від трьох до шести років не реагує на небезпеку, навіть знаючи з досвіду, до яких наслідків це призведе. Часто це проявляється в аутоагресії, коли дитина травмує себе, але не зупиняється через біль. Вчені припускають, що подібна поведінка пов’язана з низьким больовим порогом аутистів, однак природу явища до кінця не вивчено.
  5. Сприйняття себе та інших людей. Діти з РАС егоцентричні, у них відсутнє почуття співпереживання й жалості через те, що людей навколо вони сприймають як предмет, а не як живе. Такі діти дивуються, чому стіну можна вдарити кулаком, і нічого, а молодшому братові боляче, і він плаче. При цьому зберігається сильна внутрішня прихильність до матері, яка зовні проявляється або емоційною холодністю і байдужістю, або стресом навіть при короткочасному розлученні. Також діти з РАС не проявляють своїх почуттів та емоцій, а про себе кажуть «ти» або «вона».

Медицина: з якими лікарями «дружити» батькам дитини з РАС від трьох до шести років

У дитини з РАС основний стан часто сусідить із низкою супутніх хвороб. Тому батькам потрібно регулярно проводити комплексні обстеження і здавати аналізи, адже дитина не може сама сказати про проблему. Також консультуватися у:

  • гастроентеролога – дитина з РАС часто страждає на порушення травної системи і метаболізму, що позначається на стані й поведінці;
  • отоларинголога – у аутистів часто спостерігаються вушні інфекції;
  • алерголога – «особливі» діти часто страждають від алергічних реакцій;
  • дієтолога – діти з РАС потребують дотримання спеціальної дієти, адже деякі продукти погіршують стан;
  • невролога і психіатра – аутизм супроводжується низкою порушень мозкової діяльності, судинними захворюваннями, епіактивністю, синдромом дефіциту уваги і гіперактивністю тощо.

Батькам не рекомендується самостійно добирати ліки, адже таблетка, яка зніме головний біль у нейротипової дитини, може бути небезпечною для малюка з РАС. Тому необхідність лікування і список препаратів, які підійдуть конкретній дитині, призначає тільки лікар.

Корекція дитини з аутизмом від трьох до шести років

«Лікування» аутизму – корекція. Іноді дітям з РАС медики призначають лікарські препарати, але не від основного розладу, а супутніх: зняти больовий синдром, зменшити нервозність, гіперактивність або алергію. Таблеток від аутизму, причини якого досі не відомі, наразі немає.

Головне в питанні корекції дітей від трьох до шести років – це співпраця з медиками і корекційними педагогами, логопедами, нейропсихологами.

На думку директора садка для дітей з особливостями розвитку «Дитина з майбутнім» Наталії Стручек, без вирішення медичних проблем старання найкращих педагогів будуть марні: «Якщо у дитини, наприклад, не розвиваються мовленнєві навички, то справа не в поганому логопедові, а в незрілості лівої півкулі головного мозку. В такому випадку потрібно працювати над довербальною логопедією: дихати, накопичувати пасивний словниковий запас, навчатися сприймати мовлення педагога, а потім поступово навчатися імітувати звуки. Важливі старання і батьків: адже, наприклад, тривале використання сосок, поїлок, пляшечок спрощує життя дорослих, але гальмує навик правильного видиху, що затримує мовленнєвий розвиток».

Перевірити рівень розвитку дитини і скласти програму можна тут.

Принципи корекції дитини з РАС від трьох до шести років:

  1. Урахування інтересів та схильностей. Аутизм, симптоми якого відрізняються в кожному конкретному випадку, потребує вибіркового педагогічного підходу. Силоміць змусити складати кубики, якщо малюк грається тільки з м’ячиками, не вдасться. Тому при виборі методики і виду занять враховуйте інтерес дитини, а потім уже «накладайте» на методику. В цьому віці важливо розвивати координацію рухів, дрібну моторику, образне і логічне мислення.
  2. Режим, послідовність, повторення. Тільки регулярні заняття і повторення пройденого матеріалу допоможуть дитині з РАС засвоїти знання і відточити навичку. Якщо нейротиповий малюк, одного разу навчившись надягати шкарпеточки, більше не потребує навчання, то дитині з РАС потрібно повторювати. Також важливим є дотримання розпорядку дня і черговості, адже діти з аутизмом чутливі до змін. Перерви в заняттях часто ведуть до регресії як академічної, так і соціальної. Тому займатися потрібно постійно, не допускаючи пауз.
  3. Контакт. Дитина з РАС як жодна інша потребує спілкування. Не допускати до неї інших дітей – помилка. У дитячому колективі дитина з РАС навчається спілкуватися і взаємодіяти з іншими, закріплювати норми поведінки в суспільстві. Але допускати перевантаження теж не слід, адже кожен потребує періодичного усамітнення. Також дорослим рекомендовано розмовляти з дитиною навіть тоді, коли здається, що та не чує або не реагує на слова. Наталія Стручек переконана, що для розвитку немає нічого кращого за живе спілкування: «Навіть при перегляді мультика важливо емоційно включатися: проговорювати емоції героїв, жаліти, якщо потрібно. Це формує емпатичні реакції. Я не проти гаджетів та Інтернету, але те, що показують, далеко не завжди відповідає психологічній зрілості дитини. Найчастіше діти бачать насильство, агресію, що сприймається як норма, і в житті межі між грою і реальністю розмиваються. До того ж навіть самі розвивальні програми та відео не провокують мовлення, тому батькам потрібно не тільки контролювати зміст контенту, але і включатися в перегляд».
  4. Фізичний розвиток і харчування. Малюки з аутизмом часто напружені або в них спостерігається зміна стану – від гіперактивності до млявості. Тому важливі регулярні фізичні вправи, які знімають м’язовий тонус і піднімають там, де це потрібно. Наталія Стручек рекомендує максимально «насичувати» сенсорику дитини (давати нюхати, чіпати, мацати, гладити, перекладати) і розвивати тіло (дозволяти лазити, переступати, стрибати, піднімати), адже це поступово приведе до розвитку дрібної моторики, мовлення, шкільних навичок.

Для підтримання здоров’я тіла та уникнення традиційних для дітей з РАС алергічних реакцій рекомендовано дієту, яку призначає лікар. Деяким показано відмову від глютену і казеїну, дріжджових продуктів, мінімум цукру. Іншим рекомендовано вживати більше білка, а не налягати на вуглеводи. Тому питання вибірковості в їжі вирішується тільки після і на підставі висновку медиків.

  1. Анімалотерапія, або близький контакт із тваринами. Цей метод варто взяти на озброєння батькам, чиїм дітям подобається спілкуватися з тваринами. Наприклад, деякі малюки з РАС у захваті від їзди на конях або плавання з дельфінами. Спілкування з тваринами радує і, головне, не викликає емоційного напруження, як у випадку з людьми. Такий метод терапії сприяє розвитку емоційного стану та невербальної комунікації.
  2. Здоров’я батьків. Сім’я вчиться жити з аутизмом дитини, а це вимотує психологічно. Батьки непокояться за нього і майбутнє, відчувають себе пригніченими і винними в розладі улюбленого чада. В цей час дорослі потребують підтримки й розуміння, що РАС – це не кінець світу, а даність, із якою можна жити. Сьогодні багато можливостей для розвитку дитини – садки і школи для аутистів. Для батьків – групи в соціальних мережах, спеціалізовані корекційні заклади, які пропонують психологічні консультації та супровід батьків «особливих» дітей. Психологи рекомендують батькам дитини з РАС не докоряти собі і не соромитися, навіть якщо навколишні засуджують і не приймають її поведінку. Для неї ви найкращий батько у світі, який робить усе, що може.