“Даня допомагає зрозуміти, що всі люди різні”: історія про 12-річного хлопчика з аутизмом

Данило Іськів – веселий, завзятий та різнобічний підліток, кількості інтересів та захоплень якого міг би позаздрити кожен. Проте хлопець має й іншу особливість — аутизм.

Діагноз

Перше, про що згадує мама Дані, Ганна, — це розпач і сльози в кабінеті лікаря після діагностування у сина розладу аутистичного спектра. Спочатку дворічне маля привели до лікаря через підозру на гіперактивність, але не все виявилося так просто.

“Розпочалися безкінечні поїздки містом у пошуках занять і терапії. Потім я зрозуміла, що треба терапію брати у свої руки, і ми почали займатися вдома. Я всюди шукала знань і багато навчалась, а вдома ми розгорнули справжній центр розвитку для Дані. Ми безперервно йшли крок за кроком, вивчали мовлення, розуміння зверненої мови, емоції, відповіді на питання та розігрували різноманітні діалоги”,– розповідає жінка.

Освіта хлопчика

Це дало чудові результати: все впорядкувалось і життя увійшло у зрозуміле, звичне русло. Згодом Даня почав відвідувати приватні дитячі садочки та ходити на підготовчі заняття. У перший клас пішов до державної школи і зараз навчається в інклюзивному п’ятому класі.

Мама переконана, що за наявності бажання можна домовитися про співпрацю з небайдужими, відкритими, творчими людьми, які є як у державному закладі, так і у приватному. Але важливим аспектом успішної інклюзії є супровід дитини тьютором для допомоги та підказок у різних соціальних ситуаціях з однолітками і в навчанні.

У школі Дані допомагає у класі та з домашніми завданнями чудова асистентка вчителя, а вдома виконання хатніх обов’язків пильнує молодша сестричка Меланія, якій сім років. Дівчинка контролює, чи застелив Данило ліжко після сну, і нагадує поскладати речі у шафу. Братик із сестричкою – найкращі друзі, які часом сваряться, та згодом миряться. Меланія допомагає Дані в різних видах діяльності, а Данило допомагає сестричці зрозуміти, що всі люди різні і потребують допомоги, любові та прийняття:

“Наша інклюзія зроблена нашими руками. Асистентка вчителя постійно навчається і багато робить для успіху. Насправді інклюзія є там, де до неї готуються і де знають, що і як робити”.

А взагалі Дані дуже пощастило з оточенням: усі вихователі та педагоги завжди підтримували, вірили та щиро намагалися допомогти:

“Наша родина має виключно позитивний соціальний досвід. Мені здається, що й суспільство загалом стає привітнішим до різних дітей та дорослих, краще їх розуміє. Можливо, це тільки наш досвід. А може, ми дуже ретельно підібрали можливості та оточення, тому Дані завжди було комфортно в різних середовищах”, – розповіла Ганна.

Захоплення та хобі

Даня захоплюється і займається багатьма цікавими справами, але інтереси з часом змінюються. Кілька років тому хлопець фанатів від мультфільму “Паровозик Томас та його друзі” – знав ім’я кожного, знаходив знайому іграшку в рекламних брошурах, колекціонував героїв та розбудував залізницю на весь дім. Потім сфокусувався на “Lego Mixels”. На жаль, невеличких чоловічків виробляти припинили, і Даня завзято почав шукати улюблених персонажів на дошках і сайтах оголошень:

“Одного разу син замовив у американського колекціонера фігурку за 4 тисячі гривень! Добре, що я вчасно встигла скасувати замовлення.

Зараз хлопець цікавиться військовою технікою, читає про неї, перемальовує зображення з екрану, навіть грає в “Танки”. Мама Дані тішиться цим, адже якщо для інших батьків комп’ютерні ігри – це не зовсім добре, то для неї – радість та велике досягнення, бо син цікавиться тим самим, що і його однолітки, а це при аутизмі велика рідкість”.

Також Данило цікавиться картами і прапорами, математичними перетвореннями, 3D-принтерами та дослідами, назвами всіх американських хмарочосів. На жаль, читати довгі тексти Дані важко, але це не є перешкодою до отримання знань. При виникненні якогось інтересу підліток перевертає Інтернет і знаходить усю інформацію про об’єкт зацікавлення – годинами розглядає зображення та відео, читає короткі описи.

Даня не тільки розумник, але й спортивний хлопець. Хлопчина відвідує заняття з карате, плаває в басейні, а зараз захопився настільним тенісом. Радо займається програмами “Лего-винахідника” – хлопцеві подобається конструювати різноманітні рухомі моделі. Звичайно, що не все виходить і потрібна допомога педагога, але коли треба скласти архітектурну споруду, справляється сам.

Підлітку властиві також мрійливість та цілеспрямованість. У свої 12 років Даня вже чітко визначився з майбутньою професією: хлопець хоче стати начальником поїзда. А чи вдасться – час покаже.

https://healthy.24tv.ua/danya-dopomagaye-zrozumiti-shho-vsi-lyudi-rizni-istoriya-pro_n1851681